Kış Aylarında Yenilmesi Gereken En Sağlıklı Yiyecekler

adminSağlık0 Yorum 308 Kez Okundu18 Mart 2013

Kış aylarında havaların soğuması vücut direncinin düşmesine ve hastalıkların daha kolay bulaşıyor olmasına neden olmaktadır.Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte savunmasız kalan vücut hastalıklara karşı fazla direnç gösteremez ve hasta olma riski artar.

Kış aylarında ilaç kullanmak çözüm değildir.Önemli olan hastalığa yakalanmadan ve ilaç kullanmaya gerek kalmadan bağışıklık sistemini güçlendirip hastalık riskini en aza indirmektir.Bunun içinde en doğal ve en basit yol doğru bir şekilde beslenmektir.Kış aylarında hangi besinleri tüketmeliyiz, bağışıklık sistemini hangi sebzeler güçlendirir, hastalıklardan hangi besinler koruyor gibi soruların cevaplarını ise Diyetisyen ve NLP Uzmanı Serkan Tutar anlatıyor.

İşte hastalıklardan koruyan en sağlıklı sebzeler ve faydaları…

Kereviz ve Faydalarısifali-bitkiler-sebzeler yiyecekler

Vücuttaki kan dolaşımı, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi birçok reaksiyonun gerçekleşmesini sağlayan karaciğerin korunmasında en önemli besinlerden biridir. Antioksidan özelliği nedeni ile vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını da sağlar.

Ispanak ve Faydaları

A ve C vitaminleri soğuk algınlığı engellemede önemli rol oynayan iki vitamindir. Ispanak içerisinde bolca bulunan bu iki vitamin bağışıklık sistemini de önemli ölçüde güçlendirir. Vücutta istenilen düzeyde emilimi olmasa da içeriğinde yüksek miktarda demir bulunur. Ayrıca kan pıhtılaşmasında görevli olan K vitamini de ıspanak içerisinde yüksek oranda mevcut.

Brokoli ve Faydaları

En önemli antioksidan kaynaklarından birisi olan brokoli vitamin deposudur. Kansere karşı koruyucu etkisi olan brokoli vücuda zarar veren radikallerin uzaklaştırılmasında önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca kalsiyum içeriğinin yüksek olması nedeni ile özellikle kadınlarda ve çocuklarda düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

Pırasa ve Faydaları

Potasyum, kalsiyum mineralleri bakımından zengin olan pırasanın içerisinde antioksidan özelliği olan A, C ve E vitaminlerinin tamamı bulunur. Ayrıca kışın hareketsizlik nedeni ile yavaşlayan barsak hareketlerini hızlandırır. Bazı bilimsel çalışmalarda böbrek taşları oluşumunu engelleyici etkisi olduğunu gösterir.

Turp ve Faydaları

Havucun popülerliği nedeniyle sofralarda baş tacı edilmeyen turp son derece sağlıklı bir sebzedir. C vitamini ve lif içeriği nedeniyle kış aylarında sofrada yer alması gerekir. Ayrıca içeriğinde bulunan antioksidanın kansere karşı koruyucu etkisi olduğu düşünülüyor. Yemeklere eklenebileceği gibi en sağlıklı tüketim yolu salatalarla birlikte çiğ olarak tüketilmesidir.

Kabak ve Faydaları

Prostat kanserine karşı koruyucudur. İyi bir antioksidan kaynağı olan kabak, kalp hastalıkları ve kanser türleriyle savaşır. 100 gramı sadece 22 kalori içeren bu sebze, zayıflamak isteyenlerin sofrasında mutlaka yer almalıdır.
Kabak, kabızlık sorununun çözülmesine yardımcı olur ve vücutta yanlış beslenmeden kaynaklı oluşan ödem problemini çözer.

Sarımsak ve Faydaları

İçerdiği kükürtlü birleşikler ve özel yağ asitleri, sarımsağın mikrop öldürücü etkisi olduğunu tespit etmiştir. Virüs ve bakterilere bağlı enfeksiyonların oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Günde 2 diş sarımsak tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Çiğ sarımsak, pişmişine göre daha olumlu etki vermekle birlikte çiğ sarımsak midenizi rahatsız ediyor ise pişmişini de tercih edebilirsiniz.

Bal Kabağı ve Faydaları

Lif içeriği çok yüksek olması nedeni ile barsak hareketinin düzenli olarak çalışmasını sağlar. Bir porsiyon bal kabağı tatlısı tükettiğinizde neredeyse 3 gram lif almış olursunuz.

Bal kabağı aynı zamanda beta-karoten içeriği açısından da önemlidir. Bal kabağı sadece tatlı olarak değil, çorbalarda ve yemeklerin yanında garnitür olarak da kullanılabilir.

Pazı ve Faydaları

A vitamini kaynağı olan beta-karoten, folik asit ve C vitamini içeriği oldukça yüksek olan pazı güçlü bir antioksidandır. Soğuklardan etkilenmenizi engelleyen pazı, demir içeriği nedeni ile kansızlık sıkıntısı yaşayan bireylerin tüketmesi gereken bir besindir.

Havuç ve Faydaları

Özellikle A vitamini olmak üzere B ve C vitaminlerini de içerir. Özellikle kalp sağlığı başta olmak üzere kolesterolün düşmesinde etkilidir. Mide ve barsak dostu olan havuç vücudun fabrikası olan karaciğerin daha az yorulmasını sağlar.
Kaynak: sağlık ve yasam dergisi

Etiketler: , , , , , , , ,

Kış Aylarında Yenilmesi Gereken En Sağlıklı Yiyecekler Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.