Körfez elektriğimize kapıldı!

adminEkonomi0 Yorum 292 Kez Okundu21 Ağustos 2012

Deniz ÇİÇEK/ANKARA

Körfez ülkelerinden çok sayıda yatırımcının başta elektrik üretimi olmak üzere enerji yatırımlarıyla ilgilenmesi üzerine harekete geçen EPDK ve Başbakanlık Yatırım Ajansı, sonbaharda bu bölgeye bir enerji turu düzenleyecek.

Körfez ülkeleri, finans sektörünün ardından şimdi de enerji sektörünü gözüne kestirdi. Körfez ülkelerinden çok sayıda yatırımcının enerji yatırımlarıyla ilgilenmesi üzerine harekete geçen EPDK ve Başbakanlık Yatırım Ajansı, Sonbahar’da bu bölgeye bir enerji turu düzenleyecek. EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Körfez yatırımcılarının son dönemde artık enerji sektörüyle de yakından ilgilendiğini belirterek, “Körfezden de ciddi oyuncular gelmeye başladı ve artarak gelecekler. Özellikle elektrik üretimiyle ilgileniyorlar” dedi.
HABERTÜRK’e konuşan EPDK Başkanı Hasan Köktaş, enerji sektörüne yönelik yabancı ilgisi konusunda değerlendirmelerde bulundu. Köktaş, şunları anlattı: 

KÖRFEZ’E ENERJİ TURU: Yabancı yatırımcıları Türk enerji sektörüne çekmek için sık sık turlarımız oluyor. Geçen yıl Ekim ayında Amerika’ya yatırım seyahatimiz olmuştu, şimdi onun meyvelerini alıyoruz. ABD’nin ardından Çin’e gitmiştik, şimdi Çin’den güneş yatırımcıları geliyor. Sonbaharda da Körfeze gideceğiz. Bu gezilerde, Türkiye’deki yatırım ortamını, enerji sektörünü ve yatırım fırsatlarını anlatıyoruz. Türkiye, dünyanın yatırımcı açısından cazip birkaç ülkesinden bir tanesi. Enerji sektörü cazibe açısından bir numara. En hızlı büyüyen sektör olduk. Başbakanlık Yatırım Ajansı ile bu gezileri planlıyoruz. Gezilere Özelleştirme İdaresi ve başka bakanlıklardan da katılım oluyor. Özelleştirme portföyünü de anlatıyoruz. 

 

SIRADA HİNDİSTAN OLABİLİR: Körfez dışında, net dış ticaret fazlası üreten başka ülkelere de gideceğiz. Parası olmayan yerlere boşu boşuna gitmeye gerek yok. Yunanistan’a gitmene gerek yok. Hindistan neden olmasın. O taraf da hızlı büyüyor. Bunları Yatırım Ajansı planlıyor. Hızlı büyüyen, yurt dışına sermaye transferi yapan ve aynı zamanda Türkiye’ye yatırım yapabilecek ülkelere bakıyoruz. Bu gezilerde, yatırım ortamını, 2030’a kadar arz talep dengesini, ne kadar yatırım ihtiyacı olacağını anlatıyoruz. Yabancı sermayenin hangi alanlarda yatırım yapabileceğini anlatıyoruz.

Anahtar Kelimeler Körfez Ülkeleri, yatırım, epdk, enerji, elektrik

Etiketler: , , , ,

Körfez elektriğimize kapıldı! Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.