Kuvvetli Kar Yağışı Uyarısı

adminGenel0 Yorum 275 Kez Okundu25 Ocak 2012

kar yagisi hava durumuDevlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak.

Hava sıcaklığı Ege ile kuzey kesimlerde 1 ila 3 derece artacak, Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu’da 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde ise önemli bir değişiklik olmayacak.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre, Karadeniz kıyıları dışında kalan bölgeler genelinde görülecek yağışların Antalya ve doğu ilçelerinde çok kuvvetli, Kıyı Ege ile Çanakkale, Osmaniye, Hatay, K.Maraş, G.Antep, Adıyaman ve Kilis ile sabah saatlerinde Aksaray, Kırşehir ile Konya’nın kuzey çevrelerinde kuvvetli olmak üzere Marmara, Kıyı Ege ve Akdeniz kıyıları ile Manisa ve Denizli çevrelerinde yağmur ve sağanak, yer yer gökgürültülü sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.

Rüzgar genellikle güney ve güneydoğu, Güneydoğu Anadolu’da doğulu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege kıyıları ile Batı Akdeniz kıyılarında yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Antalya ve doğu ilçelerinde çok kuvvetli, Kıyı Ege ile Çanakkale, Osmaniye, Hatay, K.Maraş, G.Antep, Adıyaman ve Kilis ile sabah saatlerinde Aksaray, Kırşehir ile Konya’nın kuzey çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

KUVVETLİ KAR UYARISI

Kar yağışlarının Gaziantep ve Adıyaman ile Hatay, Kilis, Osmaniye ve K.Maraş’ın yükseklerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

ÇIĞ, BUZLANMA VE DON UYARISI

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı, iç ve doğu bölgelerde bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre bazı illerde hava durumu şöyle olacak:

İstanbul: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.(10)

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı.(3)

İzmir: Çok bulutlu, kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı.(14)

Adana: Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı.(11)

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, İl genelinde çok kuvvetli olması bekleniyor.(14)

Samsun: Çok bulutlu.(14)

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı, sabah saatlerinden sisli.(-5)

Van: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı.(-2)

Diyarbakır: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı, sabah saatlerinden sisli(2)

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

Marmara: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

Ege: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak yağışların Kıyı Ege’de kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak, iç kesimler ile yükseklerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak yağışların Antalya ve doğu ilçelerinde çok kuvvetli, Hatay, Osmaniye ve K.Maraş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar akşam saatlerinden itibaren Batı Akdeniz kıyılarında kuvvetli olarak (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor.

İÇ Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu sabah saatlerinde Aksaray ve Kırşehir ile Konya’nın kuzey çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimlerinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Amasya, Tokat ve Çorum ile akşam sasatlerinden itibaren Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, Erzincan, Tunceli, Malatya, Elazığ, Erzurum ile akşam saatlerinden itibaren Muş, Bitlis, Şırnak, Van ve Hakkari çevrelerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kuzeyinde kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Bölgede yer yer sis hadisesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır ve Ş.Urfa ile akşam saatlerinden itibaren Mardin, Batman ve Siirt çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Gaziantep, Adıyaman ve Kilis çevrelerinde kuvvetli olmak üzere genellikle karla karışık yağmur ve kar, Ş.urfa çevrelerinde yağmur şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte doğusunda sis bekleniyor. – Ankara

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kuvvetli Kar Yağışı Uyarısı Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.