Mavi Marmara baskınının 2. yılı

adminGüncel0 Yorum 230 Kez Okundu30 Mayıs 2012

Mavi Marmara baskınının 2. yılı

 

İsrail’in Ankara Büyükelçiliği konutunun yanındaki Seğmenler Parkı’nda toplanan grup, Filistin bayrakları salladı ve meşale yaktı. Yoldan geçen bazı araçların sürücülerinin korna çalarak destek verdiği gruptakiler, namazlarını da burada kıldı.

MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, AA muhabirine, Mavi Marmara baskınının üzerinden 2 yıl geçtiğini anımsatarak, ”Arkadaşlarımız şehit oldu. Geminin yolcuları olarak bizler de mağdur edildik. Unutturmayacağız, her yıl burada olacağız inşallah” dedi.

Geçen süreçte Türkiye’de dava açılmasını beklediklerini ve nihayetinde iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiğini belirten Ünsal, hem ceza davasının hem de tazminatların mahkemede sonuçlanmasını istediklerini ifade etti. Ünsal, eksik hazırlandığını savunduğu iddianamede, saldırı kararını alanların da konu edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Saldırının, uluslararası sularda gerçekleşmesi nedeniyle sıradan bir korsanlık olarak değil, bütün uluslararası sisteme meydan okuma şeklinde değerlendirilmesi gerektiğine değinen Ünsal, şunları kaydetti:

”Türkiye inşallah bu davayı sonuçlandırarak örnek olacak. Çünkü İsrail’in uluslararası mekanizmalarda ve hukuk nazarında dokunulmazlığı var. Kimse İsrail’e dokunamıyor. Türkiye bu davayı, eksik de olsa bu iddianameyi sonuçlandırarak hem İsrail’in dokunulmazlığı konusundaki mitolojiyi yıkmış olacak hem de gemide vatandaşı olan ülkelere kendi vatandaşlarını kendi mahkemelerinde savunma konusunda ufuk açacak.”

MAZLUMDER üyelerinin eylemi, sabah saatlerine kadar sürecek.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Mavi Marmara baskınının 2. yılı Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.