Mehmet Şimşek’ten Ata Yurdu pozu

adminGüncel0 Yorum 162 Kez Okundu7 Temmuz 2012

Mehmet Şimşek'ten Ata Yurdu pozu

Türk Hava Yolları ‘Ata yurdu’ Moğalistan’a önemli bir köprü kurdu. THY’nin yeni hat açtığı Moğolistan, 3 milyon nüfusa sahip. 

Bölgeye bir ziyaret gerçekleştiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Moğolistan’da Türk okullarını gezdi ve ülkenin sembolü haline gelen Moğol Kartalları’yla ‘Ata Yurdu’ pozu verdi.

İKİ DİL ARASINDA 1400 ORTAK KELİME

Bugün Gazetesi’nden Hamit Karalı’nın haberine göre, Türk okulunu gezen Maliye Bakanı Şimşek, oldukça duygulandı. Şimşek, “Çok etkilendim. Mükemmel İngilizce ve çok iyi Türkçe konuşuyorlar. İyi eğitilmişler. Okulların yanısıra 1300 öğrenci de Türkiye’de eğitim görüyor. 3 milyonluk nüfus göz önüne alındığında bu müthiş bir rakam” dedi. İki dil arasında çiçek, bal, üzüm gibi ortak 1400 kelimenin olduğuna vurgu yapan Şimşek, “Moğalistan’ın üçüncü komşusu olarak güçlü köprüler inşa etmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı. Açılış töreninde Moğol öğrencilerin Türkçe şarkıları ve Şemmame türküsü eşliğindeki halayı katılımcıları büyüledi. Bir Türk öğretmenin Moğolca söylediği şarkı da büyük alkış aldı.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Mehmet Şimşek’ten Ata Yurdu pozu Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.