Mehmetçik 6 yıl sonra ilk kez Derecik Vadisi’nde

adminFeatured, Güncel0 Yorum 223 Kez Okundu26 Temmuz 2012

bedelli askerlik

Sık sık yol keserek vadiye kaçan teröristlere yönelik başlatılan operasyonların ikinci gününde şiddetli çatışmalar yaşandı. 15 PKK ‘lının etkisiz hale getirildiği operasyonlarda bir astsubay ile 2 uzman çavuş yaralandı. Türkiye – İran ve Irak üçgenini kapsayan sınıra yakın vadide barınan teröristlere yönelik operasyona özel eğitimli askerler katıldı.

Ayrıca, Şemdinli 34. Hudut Tugay Komutanlığı ve Şemdinli 3. Dağ ve Komando Taburu’na bağlı topçu birlikler de operasyona destek veriyor.

SIĞINAKLARIN MERKEZİ

Güvenlik güçlerinin operasyon başlattığı vadi, terör örgütünün sığınaklarının merkezi. Irak ve İran sınırıyla bitişik olan vadide teröristlerin barındığı yıllardır biliniyordu. Ancak ‘riskli bölge’ denilerek bu bölgeye operasyon yapılmıyordu.

15 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Tüm hazırlıkları yapan güvenlik güçleri, teröristlerin son yol kesme eyleminden sonra harekete geçti. 30 kişilik terörist gruba yönelik operasyon başlatıldı. İlk çatışmada 5 terör örgütü mensubu yola yakın bölgede öldürüldü. Takviye güçlerin gelmesiyle genişletilen operasyon kapsamında dün sabah teröristlerle ikinci kez temas sağlandı. Çıkan çatışmalarda 10 terör örgütü mensubunun daha etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

EN SON 2006’DA OPERASYON DÜZENLENMİŞTİ

Bölgede ‘Newala Geli’ olarak bilinen Derecik Vadisi’ne en son 2006 yılında operasyon düzenlenmiş; ancak teröristler bölgeden kaçmayı başarmıştı.

Etiketler: , , , , ,

Mehmetçik 6 yıl sonra ilk kez Derecik Vadisi’nde Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.