Memura içki serbest sarhoş olmak yasak

adminGüncel0 Yorum 236 Kez Okundu30 Mayıs 2012

Memura içki serbest sarhoş olmak yasak

Buna göre, daha önceden işyerine alkollü olarak gelmek yasak iken, yapılan değişiklikle “sarhoş” olarak gelmek yasak kapsamına alındı. Bu değişiklikle mevcut düzenlemeye geri dönüldü.  TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler alt Komisyonu, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yeni düzenlemeler içeren tasarıyı bazı değişikliklerle kabul etti.

KUSURLU OLANLARIN YETKİ BELGELERİ ASKIYA ALINACAK

Alt komisyonun kabul ettiği tasarıya göre, ölümlü iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesi halinde, ihmali tespit edilenler meslek yönünden de yaptırıma tabi tutulacak ve yetki belgeleri askıya alınacak. Ek iş olarak işyeri hekimliği veya işyeri uzmanlığı yapan kamu görevlilerine yapılacak ilave ödemenin tutarı hesaplanırken kullanılacak gösterge rakamı 150’den 250’ye çıkartılacak. Tehlike sınıflarının belirlenmesinde halen uygulanmakta olan komisyon sistemi devam ettirilecek. Sigortacılık çerçevesinde maluliyet sebebi sayılan meslek hastalığının tespit sürecinin gerekli donanıma sahip olan sağlık kurumlarında işlemeye başlaması için, ön tanı konulması halinde SGK’ca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularına sevk edilmesi zorunlu hale getirilecek. Alkollü değil sarhoş gelinemeyecek Tasarıda, mesleğini icra edebilme yeteneğini kaybetmemekle birlikte alkollü içki alanların da yasak kapsamında değerlendirebileceğine ilişkin endişelerin dile getirilmesi nedeniyle değişiklik yapıldı.

YENİ DÜZENLEME NE GETİRİYOR

Buna göre, işyerine, sarhoş veya uyuşturucu madde almış olarak gelmek ve işyerinde alkollü içki veya uyuşturucu madde kullanmak yasak olacak. Tasarıda, işyerine alkollü içki alarak gelmek yasaktı. Alt komisyonda yapılan değişiklikle mevcut düzenlemeye geri dönüldü. Tasarıda, ilgili kanunun 85. maddesinin yürürlükte kaldırılması nedeniyle, çocuk işçiliğinin önünün açıldığına ilişkin tereddütlerin oluşması dikkate alınarak değişiklik yapıldı. Buna göre, 16-18 yaşlar arasındaki gençlerin çalışabilecekleri işler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca belirlenecek.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Memura içki serbest sarhoş olmak yasak Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.