Memura ve emekliye müjde…

adminGenel0 Yorum 397 Kez Okundu19 Ocak 2012

Tasarının yasalaşmasının ardından 15 gün içinde sendikalar ile hükümet masaya oturup 2012 yılı için geçerli zam oranını pazarlıkla belirleyecek. Böylece memur ve memur emeklilerine şubat ayında zamlı maaş almanın yolu açıldı.

Yaklaşık 2,5 milyon memur ile 1,8 milyon memur emeklisinin aylardır beklediği Toplu Sözleşme Yasa Tasarısı, nihayet Meclis’e gönderildi. Tasarının önümüzdeki günlerde Meclis’ten geçerek yasalaşmasıyla birlikte memur ile memur emeklileri için toplu sözleşme süreci başlayacak. Yasanın ardından 15 günlük süre içerisinde sendikalar ile hükümet yetkilileri masaya oturup 2012 için geçerli olacak zammı belirleyecek. Tasarının Meclis’e gitmesiyle birlikte memura ve emekliye şubatta zamlı maaş umudu doğdu. Yasa geciktiği için memurlar ilk kez bu yıl ocakta zamsız maaş almıştı.

Para

Memurların merakla beklediği müjdeyi Çalışma Bakanı Faruk Çelik verdi. Bakan Çelik, memurların zam alabilmesi için gerekli olan Toplu Sözleşme Yasa Tasarısı’nın dün Meclis’e gönderildiğini açıkladı. Bu açıklama ile birlikte memurların şubatta zamlı maaş alabilmesinin yolu açıldı. Eğer hükümetin çabasıyla tasarı bir an önce Meclis’ten geçerek yasalaşırsa zamlar şubata yetişecek. Ocak ayının farkı ile birlikte zamlı maaşlar şubatta ödenecek. Ancak tasarının Meclis’ten geçmesi, onay süreci ve toplu sözleşme için masaya oturulacak olması, zamların mart ayına kalma ihtimalini de barındırıyor. Toplu Sözleşme Yasa Tasarısı’nın Meclis’e gönderilmesinin ardından tasarı TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. Daha sonra ise Genel Kurul’da yasalaşması gerekiyor. Ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulacak. Gül’ün onayının ardından sendikalar ile hükümet toplu sözleşme masasına oturarak zam oranını belirlemeye çalışacak. Böylece Cumhuriyet tarihinde ilk kez memurlar için toplu sözleşme süreci başlayacak. Hükümetle sendikalar zam pazarlığı yapacak. Toplu sözleşmede varılan mutabakat yasa hükmünde olacak. Uzlaşma sağlanması halinde masadaki karar geçerli olacak. Uzlaşma sağlanamazsa bu kez Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Bu heyetin belirleyeceği zam geçerli olacak.

Memurların uzun yıllardır talebi olan toplu sözleşme, 12 Eylül referandumu ile Anayasa’ya girdi. Bu nedenle her yıl 15 Ağustos ile 30 Ağustos arasında yapılan toplu görüşmeler tarihe karıştı. Zamlı maaşların artık masada alınan kararların bağlayıcı olduğu toplu sözleşme ile belirlenmesi anayasal zorunluluk oldu. Ancak Anayasa’ya giren toplu sözleşme hakkının kullanılabilmesi için gerekli yasanın çıkması gerekiyordu. Ancak yasa çıkmadığı için memur ocak ayında zamlı maaş alamamıştı.

İNTİBAK YASASI’NIN MALİYETİ İSE 2,5 MİLYAR LİRA

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) Antalya İl Müdürü Selim Erol, 2.7 milyon emekliyi ilgilendiren İntibak Yasası’nın maliyetinin 2.5 milyar lira olacağını açıkladı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan SGK İl Müdürü Selim Erol, sosyal güvenlik sisteminde intibakın, prim ödeme gün sayıları ve ödenen miktarları eşit olan, fakat emekli oldukları tarihin farklı olması nedeniyle aylık hesaplama yöntemindeki değişikliklere bağlı olarak farklılaşan emekli aylıkları arasındaki farkın giderilmesi olduğunu söyledi. SSK aylıklarındaki bariz farklılaşmanın 2000 öncesi emekliler ile 2000 sonrası emekliler arasında ortaya çıktığını belirten Erol, bu nedenle intibak kapsamının 2000 yılından önce emekli olan 2 milyon 743 bin 371 SSK emeklisi ile sınırlı tutulduğunu dile getirdi.

EN YÜKSEK ARTIŞ 322 LİRA

2000 yılından önce emekli olanlara maaş artışı yapılmasını sağlayacak İntibak Yasası Tasarısı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderildiğini vurgulayan Selim Erol, şöyle devam etti:

“İntibakta 2000 yılından evvel kendisine veya hak sahiplerine bağlanan aylıklara gelişme hızının yüzde 75’i oranında bir artış yapılmak suretiyle yapılacak düzenlemenin maliyeti yaklaşık 2.5 milyar TL olacaktır. İntibak çalışması ile en yüksek artış 322 TL tutarında olacaktır. 2000 yılından evvel kendisine veya hak sahiplerine aylık bağlanan kişilerden 971 bin 503 kişinin aylığında 100 TL ve üzerinde artış meydana gelecektir.”
SGK İl Müdürü Selim Erol ayrıca, SGK’nın 2011 yılı içerisinde emekli ve hak sahiplerine 91 milyar lira tutarında ödeme yaptığını sözlerine ekledi. VATAN

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Memura ve emekliye müjde… Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.