Netanyahu: Türkiye ile barışmak istiyoruz

adminGüncel0 Yorum 117 Kez Okundu25 Temmuz 2012

Netanyahu: Türkiye ile barışmak istiyoruz

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, Kudüs’ü ziyaret eden Türk gazetecilere sert mesajlar verince Başbakan Netanyahu devreye girdi: İlişkileri onarmak istiyoruz. Barışmak için yol arıyoruz!

İSRAİL ÇIKIŞ YOLU ARIYOR

Mavi Marmara saldırısının ardından Türkiye ile ilişkileri kopma noktasına gelen İsrail, bu durumdan çıkış yolu arıyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Türkiye-İsrail ilişkilerini onarmak istediklerini belirterek, Ankara’ya, “Elimizden gelenin en iyisini yapalım; çünkü çıkar birliğimiz var” mesajını gönderdi.

BİR GRUP TÜRK GAZETECİYİ TEL AVİV’E DAVET ETTİ

Nethanyahu, 31 Mayıs 2010’da İsrail Ordusu’nun Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda düzenlediği kanlı operasyonun ardından, bir grup Türk gazeteciyi Tel Aviv’e davet ederek, konuya ilişkin ilk kez Türk basınına konuştu. Netanyahu, Ankara’ya, “Türklerin ve Yahudilerin uzun bir tarihe dayanan ilişkileri var. Türkiye ve İsrail normal ilişkilere dönmek için yol arıyor. Bu, hem her iki ülke için ve hem de bölgemiz için çok önemli. İlişkilerimizi yeniden onarmak istiyoruz” mesajını gönderdi.

“ORTAK ÇIKARLARIMIZ VAR”

Ancak İsrail yönetimi, Türkiye’nin hassas olduğu konuları kaşımayı da sürdürüyor. Mavi Marmara konusunda kendilerinin haklı olduğunu savunan Tel Aviv, Gazze’deki ambargoyu da kaldırmaya yanaşmıyor. Geriye kalan tek seçenek ise “Ortak çıkarlar nedeniyle barışmalıyız” şeklinde özetleniyor.

Üst düzey bir İsrailli yetkili, “Türkiye ile ortak bir çıkarımız var. İkimiz de bölgede istikrar istiyoruz. Zaten hiçbir zaman Türkiye’yle müzakereler kesilmedi. Hala açık kanallarımız var” diyor.

YUNANİSTAN’LA İLİŞKİLER MAVİ MARMARA’DAN ÖNCE BAŞLADI

Netanyahu, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi ile yakınlaşmalarının ‘Türkiye’ye karşı olmadığını’ da öne sürerek, Yunanistan ve Rum yönetimiyle ilişkilerinin başlangıcı olduğunu söylediği ‘romantik’ öyküyü şöyle anlattı: “Şubat 2010’da eşimle Moskova’ya gittim. Akşam bir restorandaydık. Yanımıza biri geldi ve ‘Papandreu yanınıza oturmak istiyor’ dedi. Tabii otursun dedim. İlişkilerimizi geliştirmeye karar verdik. Bu Mavi Marmara’dan 4 ay önceydi.”

ÖZÜRSÜZ BARIŞ İÇİN SİHİRLİ FORMÜL ARIYORLAR

Netanyahu’nun koalisyon hükümeti, müzakere edilen özür belgesini şimdilik rafa kaldırırken, Tel Aviv, “Özür dilemeden ilişkileri düzeltecek sihirli formül” arayışında. Üst düzey bir yetkili, bu yöndeki çalışmaları, “Hala iki ülke arasında köprü kuracak sihirli formülü bulmaya çalışıyoruz. Bu formülün iki ülkeyi de memnun etmesi ve onurlarını koruması gerekiyor. Açıkçası, şimdilik bulamadık ama bulan varsa, tavsiyelerine açığız” şeklinde özetledi.

SİHİRLİ FORMÜLÜN BULUNMASINI ZORLAŞTIRAN UNSURLAR

Ancak Mavi Marmara gemisine saldırıya ilişkin tutumda bir değişiklik olmaması, sihirli formül bulma ihtimalini zayıflatıyor. İsrailli yetkililer, saldırıyı hala, “Ordumuz, uluslararası sularda, uluslararası hukuka uygun bir şekilde devriye geziyor. İsrail’e kaçak silah girişini önleme hakkımız var” diyor.

Mavi Marmara’da kaçak silah olmadığının ortaya çıkması, uluslararası sularda sivil bir gemiye silahlı saldırının dayanağının olmaması dikkate alınmıyor. Dahası, Tel Aviv yönetimi Mavi Marmara saldırısıyla ilgili hala Türkiye’nin sinir uçlarıyla oynayan tavrını sürdürüyor: “Yaşananlar travmatik. Ama sadece 9 vatandaşını kaybeden Türkiye için değil, aynı zamanda ‘operasyon sırasında neredeyse ölmek üzere olan’ İsrail askerler için de bu geçerli!”

Sihirli formülün bulunmasını zorlaştıran ikinci unsur da yine İsrail’in, Gazze ambargosunu sürdürme isteği. İsrail, “Türkiye’den özür dilersek Gazze’ye uyguladığımız ambargonun gayri meşru olduğunu kabul etmiş oluruz” diye düşünüyor. (Zeynep Tuğrul/Star)

Etiketler: , , , , ,

Netanyahu: Türkiye ile barışmak istiyoruz Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.