Ömer Dinçer: Okullarda uzun saç serbest olacak

adminGüncel0 Yorum 129 Kez Okundu27 Kasım 2012

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okullarda tek tip kıyfet zorunluluğu kaldıran yönetmelikle öğrencilerin uzun saçla okula gitmesinin de önünün açılacağını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerini düzenleyen yönetmeliği değişti.

Yeni yönetmelikle öğrencilerin, okul ve sınıflarda tek tip kıyafet zorunluluğu sona ererken, imam-hatiplerde türban serbestisi getirildi.

UZUN SAÇ SERBEST

Konuyla ilgili NTV’ya açıklama yapan Dinçer, Dinçer, “Çocukların saçlarının uzun diye okul idaresi tarafından kesilmemesini sağlayacak türden tedbirler de var. Şayet okul yöneticilerimiz şimdiden onu uygulamaya koyarsa mutlu olurum” diye konuştu.

SADECE “TÜRBAN” DİYE ALGILANMASIN

Dinçer, yönetmeliğin türbana serbestlik şeklinde algılanmasının doğru olmadığını da vurguladı.

İmam-hatip okullarında kız öğrencilerin başlarını örtebileceklerini kaydeden Dinçer, şöyle devam etti:

“Diğer okullarımızda ise Kuran-ı Kerim seçen çocuklarımız yani Kuran-ı Kerim’in kendi usul ve adabına uygun bir şekilde başlarını örtebiecekler. Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz ne yaptığımızın farkındayız, yani bu hükümet yönetmeliği olduğuna göre aslında eğer öyle bir niyeti olsaydı bütünüyle bu yönetmelikte onu serbest hale getirirdik. Yaptığımız uygulama bizim aslında eğitimin ihtiyaçları doğrultusunda olan bir uygulamadır.”

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Ömer Dinçer: Okullarda uzun saç serbest olacak Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.