Organları 3 kişiye hayat verecek

adminSağlık0 Yorum 304 Kez Okundu22 Mart 2012

Organları 3 kişiye hayat verecek

Tokat’ta hayatını kaybeden 78 yaşındaki Şerife Aktaş’ın organları ailesi tarafından bağışlandı.

Almus ilçesine bağlı Diki Beldesinde yaşayan 78 yaşındaki Şerife Aktaş, rahatsızlanınca yakınları tarafından Tokat Devlet Hastanesine kaldırıldı. Burada felç tanısı konan Aktaş’ın, nöroloji yoğun bakım ünitesinde beyin ölümü gerçekleşti.

Tokat Devlet Hastanesi doku birimi sorumlusu Sevim Altın ve hemşire Nevin Yiğit, hasta yakınlarıyla görüşerek, organ bağışı konusunda aileden onay aldı. Ailenin organ bağışı kararının ardından Ankara Medicina Hastanesi organ nakli uzmanları kente geldi. Uzman ekip tarafından Aktaş’ın karaciğer ve 2 böbreği alındı. Aktaş’ın bir böbreği ve karaciğeri Tokat Havalanı’na gelen ambulans helikopterle Ankara’ya götürüldü. Diğer böbreği ise karayolu ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine götürüldü.

Aktaş’ın oğlu Ömer Aktaş, hastane morgu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, hastane personeline teşekkür etti. Organ bağışı konusunda hastane personelinin kendilerini bilgilendirdiğini ifade eden Aktaş, şunları kaydetti:

”Annemizi kaybettik ama öyle zannediyorum ki 3 tane kardeşimiz sevinç içindedir, inşallah hayırlı olmuştur. Onlara bir nebze yardımcı olmuşsak memnun oluruz. Annem felç geçirerek hastaneye kaldırıldı. Annemin beyin ölümü gerçekleşince doktor ve hemşire hanım bizi organ bağışı konusunda uyardı. Bizde uygun gördük. Annemin 2 böbreği ve karaciğerini aldılar. Bizim için neresi olursa olsun, önemli olan bir insana can verebilmekti. Tokat’ımıza inşallah örnek olur.”

Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Muharrem Ünal ise ”Bundan önce beyin ölümü gerçekleşen dört hastada organ bağışı konusunda başarılı olamamıştık. Aileye çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Aktaş’ın cenazesi yakınları tarafından hastane morgundan alınarak toprağa verileceği Almus İlçesi Dikili Beldesine götürüldü.

AA

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Organları 3 kişiye hayat verecek Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.