Otopark parasıyla Süper Lig’e

adminSpor0 Yorum 333 Kez Okundu18 Mayıs 2012

Otopark parasıyla Süper Lig'e

Zeytin, tütün, köfte ve tavuk, şimdi de futbol… Bir ilçeden beklenmeyen büyük işlere imza atan Manisa’nın Akhisar ilçesi, bugünlerde futbol kulübü ile Türkiye’ye nam salıyor. Geçen yıl ilk kez Bank Asya 1. Lig’de mücadele etmeye başlayan ve tek sezonda Süper Lig’e çıkmayı başaran Akhisarspor, önümüzdeki sezon, tarihinde ilk kez Süper Lig’de mücadele verecek. Takım sadece kendisi için değil, bölge için de önemli bir başarıya imza atıyor. Gelecek sezon Ege Bölgesi’ni Süper Lig’de temsil edecek tek takım olacak kulüp, Manisa’yı aşarak tüm Ege’nin de gururu oldu. Başarının arkasında müthiş bir dayanışma, azim ve heyecanlı çabaların bulunduğu 105 bin nüfuslu ilçede her yer bayrak, herkes ‘yeşil-siyah’ olmuş. Koca koca adamların çocuklar gibi sevindiği ilçede her sohbetin ucu Akhisarspor’a gidiyor. Geçen hafta 2-1’lik Rizespor galibiyetiyle birlikte Bank Asya Kupası’nı evine götüren yeşil-siyahlı ekibin dünkü kupa kutlaması ise dillere destan düğünleri aratmadı. Konserli havai fişekli kutlama için 5 bin kişilik sahaya 15 bin kişi sığmakta güçlük çekti. Yaşlı-genç, herkesi sokağa döken Akhisarspor’un korsan formaları da ilçede peynir ekmek gibi satıyor.

İLÇE DEYİP GEÇMEYİN

İzmir’e 80, İstanbul’a 470 kilometre mesafede bulunan Akhisar, Ege Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise 13. büyük ilçesi… İlçe deyip geçmeyin, Akhisar ekonomisi 42 ilden daha büyük. Ekonomisinin yüzde 70’i tarıma dayanan ilçede Türkiye’nin sofralık siyah zeytin üretiminin yüzde 35’i, yeşil zeytinin ise yüzde 70’i karşılanıyor. Tarımdaki toplam geliri ise 613,5 milyon liraya ulaşmış. Yılda 100 milyon dolar olan sofralık zeytin ihracatının 14 milyon doları ilçeden gerçekleştiriliyor. Sadece zeytin değil, Türkiye’nin toplam tütün üretiminin yüzde 10,3’ünü de Akhisar karşılıyor.

EGE’NİN YENİ ŞAMPİYONU

Geçen sezon ilk kez mücadele ettiği Bank Asya 1. Lig’de son haftalardaki performansıyla ligde tutunmayı başaran Akhisar Belediyespor, bu yıl teknik direktör Hamza Hamzaoğlu yönetiminde başarılı bir sezon geçirdi. Ligde son haftaya 60 puanla Çaykur Rizespor’un 1 puan önünde 2. sırada giren Ege temsilcisi, final niteliğindeki maçta rakibini 2-1 yenerek, sezonu 63 puanla şampiyon tamamladı ve Elazığspor’la birlikte adını Süper Lig’e yazdırdı. Sadece Akhisar ya da Manisa değil, Ege bölgesinin Süper Lig’deki tek temsilcisi olacak yeşil siyahlıları evinde ziyaret ettik. İlçeyi adım adım dolaştık, havayı kokladık. Burada olup biteni görünce, insanın ‘futbol nelere kadir’ diyesi geliyor. Yeşil siyaha boyanmış caddeler, akın akın ilçeye gelen ziyaretçiler ve 7’den 70’e sevinç yumağı… Konuştuğumuz herkesin hemfikir olduğu tespit ise oldukça anlamlı… “Yahu Türkiye’de adımızı söylemek isteyenler Akşehirle, Aksarayla karıştırıp duruyordu. Bu başarıyla birlikte şimdi Akhisar olduk.”

HALI SAHADAN SÜPER LİG’E

Akhisarspor’da yönetim kurulunun tamamı esnaf… Kulüp Başkanı Hüseyin Eryüksel mimar mesela. Yönetim içinde doktor ve diş hekimi de var. Kulübün genel bütçesi 9 milyon TL. 367,4 milyon liralık Fenerbahçe bütçesi yanında bu rakam devede kulak kalıyor. Başarıdaki en önemli faktör belediye desteği. Yasal olarak maddi destek veremese de belediye altyapı ve tesislerde büyük kolaylık sağlıyor. Kulübün tüm geliri kiraladığı üç cadde üzerinde verdiği otopark hizmeti gelirleri, üç tane halı sahadan elde ettiği kazançlar ve formasına aldığı göğüs ve sırt reklamlarından oluşuyor.

“ARAŞTIRIN BULUN LİGDE KALICI OLMAYA ÇALIŞIN”

Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı başarıdan memnun… Başarının birlik ve beraberliğin, dayanışmanın bir sonucu olduğunu söylüyor. 20 milyon dolar harcayarak yapılamayacak tanıtımı Akhisar’ın 3 günde yaptığını söylüyor. “Bugün kaç gazeteciyle röportaj yaptığımı bile hatırlamıyorum” diyerek başarı öyküsünün tanıtıma katkısını vurguluyor. Akhisarspor formasını bize imzalayarak verirken bile diğer taraftan da telefonla gelen tebrikleri kabul ediyor. Ama başkanı en fazla onurlandıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tebriği olmuş. Başbakan Erdoğan, telefonda Hızlı’ya “Sorumluluklarınız artık daha da arttı. Başarıyı yakalayabilmek için bundan sonra süreci daha dikkatli yönetmeniz gerekiyor. Araştırın bulun, ligde kalıcı olmaya çalışın” mesajı iletmiş.

“TÜRKİYE NORMALLEŞMESEYDİ BU BAŞARI OLMAZDI”

Akhisarspor Kulübü Başkanı Hüseyin Eryüksel, takımın muazzam başarısını “Türkiye normalleşmeseydi bu başarı olmazdı” ifadesiyle yorumluyor. ‘Normalleşme’den kastını sorduğumuzda ise Eryüksel, şu ilginç tespitleri aktarıyor: “Türkiye’de bu değişim olmasaydı, bir ilçe takımını hiç kimse buralara getirmezdi. Futbol adeta arındı.

Şike ve teşvikle ilgili gelişmeler bizi bile etkiledi. Tüm radarlar futbola çevrilince hakemler de sahada sadece ‘hakemlik’ yapmaya başladı. Biz birkaç yıl önce hakemlerle mücadele veriyorduk. Türkiye’deki değişimin yüzü olduk diyebilirim. Değişim sadece futbolda yaşanmadı. Ticarette, siyasette her alanda Türkiye değişti.”

Yenişafak

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Otopark parasıyla Süper Lig’e Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.