Rahmi Koç’tan İstanbul trafiğine çözüm önerisi

adminGüncel0 Yorum 94 Kez Okundu12 Temmuz 2012

Rahmi Koç'tan İstanbul trafiğine çözüm önerisi

Ünlü işadamı, Topbaş’a da önerdiği ring seferini şöyle açıkladı: Avrupa ve Anadolu yakasını çevreleyecek bir güzergahta her semte yakın ortak istasyonlar kurulur. Toplu taşımayla yolcular istediği bölgelere girebilir..

Şu sıralar İstanbul’da yaşayanların en büyük derdi trafik. Haliç ve Fatih Sultan Mehmet köprülerindeki onarım, zaten her zaman yoğun olan trafiği adeta felç ediyor. Hatta Avrupa ve Anadolu yakasındaki geçişleri kilitliyor. İnsanlar, saatlerce yollarda kalıyor ve psikolojileri bozuluyor.

RAHMİ KOÇ: RİNG SEFERLERİ İSTANBUL’DA DA UYGULANABİLİR

Bugün gazetesinden Perihan Çakıroğlu, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç’la bir davette karşılaşınca, ona “İstanbul’un trafik sorunu nasıl çözülür” diye sordu. Koç, bu soruna karşı ilginç bir öneriden söz etti ve çözümü nasıl gördüğünü şu cümlelerle anlattı: “New York, Tokyo, Paris ve Londra gibi büyük metropoller, yoğun trafiği, şehirlerin çevresine koydukları ring seferleriyle çözmeye çalışıyorlar. Aynı yöntem, İstanbul’da da uygulanabilir.”

Koç, ring seferinin nasıl oluşturulacağını, Avrupa ve Anadolu yakasını tümüyle çevreleyecek bir yol güzergâhında her semte yakın ortak istasyonların kurulmasıyla izah ediyor. O noktalarda otobüs veya büyük taksi-dolmuşlar
çalışacak ve bu transfer merkezlerinden yolcular istedikleri bölgelere gidebilecekler.

KADİR TOPBAŞ’A DA ANLATTI

Koç, bu yöntemi, ilk kez başkan seçilip koltuğuna oturunca Kadir Topbaş’a da anlatmış. Hatta Topbaş da öneriye sıcak bakmış. “Bu ziyaret sırasında ring seferleri için büyük özel bir taksi prototipi de yapıp kendilerine
göstermiştik. Ancak bir sonuç çıkmadı” diyen Koç, Boğaziçi üzerinde kurulacak yeni köprülerin de çözüme fazla yardımcı olmayacağını düşünüyor.

Koç’un önerisini de tartışmakta yarar var..

Etiketler: , , , , ,

Rahmi Koç’tan İstanbul trafiğine çözüm önerisi Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.