‘Ret’ değil umut

adminSpor0 Yorum 253 Kez Okundu30 Haziran 2012

'Ret' değil umut

Mahkeme, tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, İlhan Ekşioğlu, Olgun Peker ve Yusuf Turanlı’nın tahliye istemlerini reddetti. Mahkeme başkanı, tahliye talepleri ile kesin kararları pazartesi günü bir arada vereceklerini dile getirdi. F.Bahçe kulübünün avukatı ve yöneticisi Yasemin Merçil, “Tahliye taleplerinin reddedildiği durumlarda bunun gerekçeli kararının olması gerekir. Bu kez gerekçeli karar okunmadı. ‘Ret kararı çıktı’ diyemeyiz” dedi

Futbolda şike iddialarına ilişkin Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 4’ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 22. duruşması dün yapıldı. Beklenen olmadı, karar 2 Temmuz Pazartesi gününe kaldı. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, “Pazartesi son sözleri sorup karar vereceğiz” dedi. Ekinci, Emenike hariç tüm sanıkların ifadelerinin alındığını belirterek, “Her sanık açısından ayrı ayrı müzakereler yapıp nihai kararı pazartesi günü vereceğiz” açıklamasını yaptı. Ekinci, güzel bir yargılama olduğuna inandıklarını sözlerine ekleyerek, “Tüm çabamız hata yapmamak üzere. Kimsenin bir saat daha mağdur olmasını istemeyiz” şeklinde konuştu. Daha sonra tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, İlhan Ekşioğlu, Olgun Peker ve Yusuf Turanlı’nın tahliye taleplerini değerlendiren mahkeme, bu istemleri reddederek tutukluluk hallerinin devamına hükmetti. Mahkeme Başkanı Ekinci, bu sanıkların tutukluluk durumlarının verilecek hükümle birlikte yeniden değerlendirileceğini söyledi.

Mahkemenin kararını değerlendiren Fenerbahçe kulübü avukatı ve yönetim kurulu üyesi Yasemin Merçil, şu açıklamayı yaptı: “Mahkeme Başkanı Ekinci, eğer bugün ‘ret’ kararı vermiş olsaydı, çıkacak karara göre iki günde ne değişecekti. Bu yüzden bugün beraatlar konusunda ‘ret’ kelimesi kullanmadı, tüm kararların pazartesi günü vereceğini çok açık şekilde ifade etti. Bu karar bizim için çok önemli. Bundan önceki mahkeme sonrasında ‘reddedildi’ ibaresi kullanıyordu, bugün kullanılmadı. Bu da gerekçeli karar öncesi bizim için avantaj. Tahliye talebinin reddedildiği durumlarda bunun gerekçeli kararının olması lazım. Bugün gerekçeli karar olmadı. Bu yüzden ‘Ret kararı çıktı’ diyemeyiz. Pazartesi günü müjdeli haber bekliyoruz.” Karar hakkında görüşlerini açıklayan Fenerbahçe’nin diğer avukatları da aynı görüşleri dile getirirlerken, pazartesi günü başkan Aziz Yıldırım hakkında “beraat” kararının çıkmasına yönelik beklentilerinin yüksek olduğunu vurguladılar.

‘YILDIRIM’ HIZIYLA BiTTi
Uzun tutukluluğun tartışıldığı, ortalama yargılama süresinin 3-5 yıl olduğu Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri’nde bir ilk yaşanıyor. Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen şike davası, “rekor” denilebilecek bir hızla yapılan yargılama sonucunda karara bağlanacak. Aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu ve ilk duruşması 14 Şubat 2012 tarihinde yapılan 93 sanıklı şike davası, 23 duruşma sonucu önümüzdeki pazartesi günü sona erecek. Tarihi dava, 4.5 ay gibi kısa bir yargılama süreci sonucu, soruşturmanın başladığı 3 Temmuz’dan bir gün önce karara bağlanmış olacak.

SAVCI OFSAYTTAN GOL ATMA PEŞİNDE
Tutuksuz sanıklardan Ali Kıratlı, Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan salona gelmeden savunmaya başladı. Savcının salonda bulunmadığını fark eden hakim Mehmet Ekinci, Kıratlı’ya beklemesini söylerken, “Savcı bey sessiz, o nedenle unutuyoruz” şeklindeki sözleri salonda gülüşmelere neden oldu. Kıratlı, “Ben iddianameyi hazırlayan sayın savcı beyin (Mehmet Berk) faullü oynayıp, ofsaytta bekleyip, gol atmaya çalıştığını düşünüyorum. Zokora’nın Emre’ye yaptığı faulün daha büyüğü burada bana yapıldı” ifadesini kullandı. Hakimlerin vereceğe karara güvendiğini dile getiren Kıratlı, “Maçın hakeminin dış etkenlerden, sahadan, taraftarlardan, zeminden etkilenmeyerek gördüğünü çalacağına, beraatimi son düdükle vereceğine inanıyorum” diye konuştu.

G.SARAY’DAN YiNE HiÇ KiMSE KATILMADI
Kulüpler Birliği’ne üye birçok kulübün başkanı dünkü duruşmayı takip ederken, beklendiği gibi Galatasaray’dan hiçbir temsilcinin gelmemesi gözlerden kaçmadı. Fenerbahçe ise yine tam kadro halinde oturuma katılırken, eski yöneticiler Ali Koç, Nihat Özdemir ve Murat Özaydınlı ile teknik direktör Aykut Kocaman ve yorumcu Rıdvan Dilmen de dünkü duruşmayı takip edenler arasındaydı. Trabzonspor yönetimi de davaya çok büyük ilgi gösterdi.

KİM O ‘ŞEFTALİ’ DİYEN!
Sanıklardan Şükrü Ongan, avukat İsmail Gürses’in “şeftali” ifadesi üzerine istemsiz tepki gösterdi. Şeftaliye tiki olduğunu belirten Ongan’ın vücut hareketleri üzerine hakim, Ongan’a “Git bir dolaş gel” derken, “Kim ‘şeftali’ dedi” diyerek avukatlara sordu. Avukat Gürses’in gülümseyerek “Ben” demesi üzerine Mahkeme başkanı, “Asıl seni dışarı çıkarmak lazım” diye konuştu.

BU SON OLSUN!
F.Bahçeli taraftarlar, adliye önünde akşam saatlerinde toplanıp kararı bekleyeceklerdi. Karar pazartesiye ertelenince taraftar da davaya ilgi göstermedi. Az sayıda sarı-lacivertli taraflar Aziz Yıldırım lehine tezahüratta bulunurken, sarı-lacivert renklerde “Bu son olsun”, “Artık farkındayız, sonuna kadar arkandayız” yazılı pankartlar dikkat çekti.

SEZER TAKTiK GEREĞiYDi
Çağlayan’daki duruşmanın sanıklarından teknik direktör Bülent Uygun, hayatında isnat edilen suçları işlemediğini öne sürerek, “Böyle bir suçu işleyeceğime Allah canımı alsın. Beraatimi, her şeyden önce onurumu istiyorum” dedi. Değişiklik olumlu etki yaptı Hakim Mehmet Ekinci’nin, Eskişehirspor-Fenerbahçe maçında takımın ilk yarıda en çok koşan oyuncusu Sezer Öztürk’ü niçin oyundan aldığını sorması üzerine Bülent Uygun taktiksel bir değişiklik yaptığını, bu değişikliğin takımının oyununa olumlu yönde etki yaptığını savundu. Beşiktaş’ın eski teknik direktörü Tayfur Havutçu da itibarının zedelendiğini ifade ederek beraatini istedi.

NAMUSUM SiZE EMANET
Tutuksuz sanık Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, Hiç kimsenin takımına şike yapmaya ya da teşvik primi ödemeye cesaret edemeyeceğini belirterek, “Benim şike ve teşvikle ilgili düşüncelerim ortadadır. Namusum size emanet. Bu dava benim için var olmak ya da yok olmak davasıdır. Bu nedenle ceza verilmesi halinde, hakkımda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemiyorum. Beraatimi istiyorum” ifadesini kullandı.
Baha onurumu iade edin Beşiktaş kulübünün eski yöneticilerinden Serdal Adalı, önceki savunmalarının geçerli olduğunu belirterek, “Vereceğiniz kararı bekliyorum. Beraatimden önce onurumun iadesini istiyorum” açıklamasını yaptı.

GALERİLER geriileri

  • fotomac.com.tr
Etiketler: , , , , , , , , ,

‘Ret’ değil umut Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.