RTÜK’ten Simpsons açıklaması

adminGüncel0 Yorum 390 Kez Okundu5 Aralık 2012

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, ”The Simpsons” adlı çizgi filme yönelik müeyyidenin çocukları korumak amacıyla yayıncıya uygulandığını söyledi.

Dursun, RTÜK’ün düzenlediği, senarist ve yapımcı Gani Müjde’nin katıldığı ”Medya ve Mizah” konulu konferans öncesinde yaptığı konuşmada, RTÜK’ün, ”The Simpsons”a yönelik son müeyyidesine ilişkin tartışmalara değindi.

TANRI’YI DEĞİL KÜÇÜKLERİ KORUDUK

Dursun, çizgi filme ceza vermediklerini belirterek, ”İlgili kuruma müeyyide uygulamamız, RTÜK’ün Tanrı’yı koruma refleksinden kaynaklanan bir şey değil. Küçükleri korumaya yönelik bir müeyyide uygulanmıştır” dedi.

Konuyla ilgili hazırlanan raporda manevi değerlerden bahsedildiğini ancak Üst Kurulun, boğaz kesme, parçalara ayrılma, öldürmeye teşvik etme gibi hususlar nedeniyle çocukların olumsuz etkileneceği varsayımından hareket ettiğini vurguladı.

”Bizim korumak istediğimiz çocuklardı. Bu çerçevede müeyyide uygulanmıştır” diyen Dursun, şunları kaydetti:

”RTÜK olarak Simpsonlara ceza vermiş değiliz. Bunu yayınlayan kuruluşa müeyyide uyguluyoruz. İlgili kuruma müeyyide uygulamamız RTÜK’ün Tanrı’yı koruma refleksinden kaynaklanan bir şey değil. Küçükleri korumaya yönelik bir müeyyide uygulanmıştır. Zira söz konusu yayın öldürülme, kan, cinayet öldürmeye teşvikten, bir mizah çerçevesinde söylenmiş olsa bile, çocukların izleyebileceği bir saatte çocukların üzerinde olumsuz etkide bulunacağı kaygısından hareket edilmiştir.”

BENİM RTÜKÇÜLERİM YANIMDA

Gani Müjde de yaklaşık 20 yıldır televizyon sektöründe olduğunu ancak birkaç uyarı hariç hiçbir programının para cezası almadığını belirterek RTÜK’e minnettar olduğunu söyledi.

Müjde, programlarını 8 ve 11 yaşlarındaki iki çocuğunu düşünerek, onların tepkilerini değerlendirerek yaptığını dile getirerek, ”Benim RTÜK’çülerim yanımda” dedi.

Yapımlarında evrensel ölçütleri kullandığını vurgulayan Müjde, çocukların kan ve şiddetten etkilenmesi nedeniyle RTÜK’ün kanlı görüntülerin buzlanması uygulamasından da memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Gani Müjde, en rahat merhum cumhurbaşkanlarından Turgut Özal döneminde yapılan siyasi mizaha televizyonlarda daha çok yer verilmesini istedi.

Etiketler: , , , ,

RTÜK’ten Simpsons açıklaması Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.