Rus savaş gemisi Boğaz’dan geçti

adminGüncel0 Yorum 86 Kez Okundu11 Temmuz 2012

Rus savaş gemisi Boğaz'dan geçti

Rus donanmasından Smetliviy isimli destroyer Boğaz’dan geçişini 11.30 sıralarında tamamladı. Rus savaş gemisine geçiş sırasında bir sahil güvenlik botu eşlik etti.

Smetliviy’in görevi tam olarak bilinmiyor. Ancak Rus Donanması Enformasyon Dairesi 147 metre uzunluğundaki savaş gemisi Smetliviy’in Akdeniz’de yerine getirmesi gereken görevler olduğunu açıklamıştı.

Bazı kaynaklara göre ise gemi Suriye’nin Tartus Limanı’na gidecek.Rusya’nın Akdeniz’deki tek deniz üssü Tartus’ta bulunuyor.

AKDENİZ’DE SAVAŞ EĞİTİMİ

RIA Novosti’ye konuşan bir Rus Savunma Bakanlığı yetkilisi dün yaptığı açıklamada,Rusya’nın Kuzey, Baltık ve Karadeniz donanmalarına ait 11 savaş gemisinin Atlantik, Akdeniz ve Karadeniz’de “savaş eğitimi” yapacaklarını söylemişti.

DÖRT GEMİ GEÇMİŞTİ

Dün Smetliviy’in Akdeniz’e gideceği açıklanmadan önce Türk makamlarına geçecekleri bilgisi verilen Rus Donanması’na ait ‘Nikolay Filçenkov’ ve ‘Caktarz’ isimli çıkarma gemileriyle ‘Tsezar Kunikov’ isimli muhrip ve ‘SB-5’ isimli yardımcı gemi Çanakkale Boğazı’nı geçerek Ege’ye açılmıştı.

Ancak bu gemilerin görevlerinin içeriği hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor.

ATLANTİK DE HAREKETLENDİ

Rusya’nın Finlandiya yakınlarındaki Severemosk Limanı’ndan demir alan üç savaş gemisinin önce Suriye’nin Tartus Limanı’na gideceği haberleri yayılmıştı.

Bu gemilerin arasında denizaltı savar füzeler taşıyan Amiral Çabanenko gemisi kruvazörü de bulunuyordu.

Ancak Rusya bugün yapılan açıklamada gemilerin Akdeniz’e gitmeyeceğini Atlas Okyanusu’nda görevlendirildiğini açıkladı.

MONTRÖ ÇERÇEVESİNDE İZİN

Türkiye, savaş gemilerinin bu tip geçişlerine Montrö Sözleşmesi çerçevesinde izin verileceğini belirtmişti.

Rus Savaş gemisinin İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçişi için Montrö Sözleşmesi ile belirlenen kuralların uygulanacağını Nisan ayı içinde belirten Türkiye, bu kurallar çerçevesinde uluslararası hukuka uygun şekilde bu geçişlerin yapılacağını açıklamıştı.

DAVUTOĞLU’NDAN “DİKKATLİ TUTUM” VURGUSU

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutaoğlu geçtiğimiz Nisan ayında Rus Savaş gemilerinin boğazlardan geçişiyle ilgili soruyu yanıtlarken, kritik dönemde bütün ülkelerin Suriye’deki gelişmeler konusunda dikkatli tutum sergilemesi gerektiğini söylemişti.

Etiketler: , , , , ,

Rus savaş gemisi Boğaz’dan geçti Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.