Samsun Büyükşehir Belediyesi 2 ay önce uyarmış

adminGüncel0 Yorum 164 Kez Okundu6 Temmuz 2012

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2 ay önce uyarmış

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 26 Mart 2012’de, Canik Belediyesi’ne ve Samsun Valiliği’ne gönderdiği resmi yazıda, 10 kişinin ölümüne yol açan derenin üzerinin betonla kapatıldığı ve bunun ciddi sonuçlara yol açacağı uyarısında bulunduğu ortaya çıktı.

“BETON KALDIRILSIN” UYARISI

Hürriyet’ten Arda Akın’ın haberine göre yazıda, bölgede taşkın riskinin çok fazla olduğu, bu betonun derhal kaldırılması gerektiği belirtildi. TMMOB’nin 2008 tarihli raporunda da “Mert Irmağı bölgesinin yapılaşmaya açılması nedeniyle büyük risk oluştu” uyarısında bulunulmuş.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara’nın imzasını taşıyan “Dere üstünün açılması” başlıklı resmi yazı, 10 kişinin ölümünün adeta adım adım yaklaştığının göstergesi oldu. Yazıda özetle şöyle denildi:

“İVEDİKLE AÇIN”

“Çetin geçen kış şartlarından sonra gerek eriyen karlar, gerekse bahar yağmurlarının tesirleriyle taşkın olma riski çok fazladır. Bu durum üstü kapatılmış derenin gelen su debisini karşılamayarak taşmasına, alt kotlarda bulunan mağaza, otopark ve devlet karayolunda seyreden taşıt trafiği için tehlike oluşturmaktadır. Söz konusu tehlikenin bertaraf edilmesi için derenin üstünün ivedilikle açılması, aksi takdirde iskan ruhsatı ve işletme ruhsatı verilmemesini arz ederim.”

İŞLETME RUHSATI VERİLDİ

Bu uyarıya rağmen dere üzerindeki beton tabliye kaldırılmadı. Canik Belediyesi, uyarılara rağmen alışveriş merkezine iskan ve işletme ruhsatını verdi. Sel felaketinin yaşandığı saatlerde derenin taşmasıyla birlikte sel suları yapılan beton tabliye üzerinden geçerek karayolunu vurdu. Sulara kapılan bir otomobilde bulunan 4 kişi hayatını kaybetti.

İMAR DEĞİŞİKLİĞİ

Öte yandan 5 kişinin hayatını kaybettiği TOKİ Kuzey Yıldızı konutlarının bulunduğu bölgenin konut imarına açılması için onlarca kararın Canik Belediyesi’nden geçirildiği belirtildi.

Canik Belediyesi, taşan dereye 40 metre uzaktaki alana TOKİ’nin yerleşim bölgesi yapmasını sağlamak için, farklı bölgelerde bulunan ve belediyeye ait konut alanlarını imar değişikliğiyle buraya taşıdı. TOKİ Kuzey Yıldızı inşaatını kısa sürede tamamlayarak hak sahiplerine evleri teslim etti. Büyükşehir Belediyesi, TOKİ’nin yaptığı binaların bodrum katlarının iskana açılmasının olası taşkınlarda ciddi sonuçlara neden olabileceğini belirterek, kurum yetkililerine şifai uyarılarda bulundu. Ancak kapıcı dairesi olarak belirlenen kot katları uyarılara rağmen iskâna açıldı.

BODRUM KATA İSYAN

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, kentsel dönüşümü desteklediklerini ancak TOKİ’nin bölge şartlarını gözönüne almadan bodrum katlarını iskana açtığını söyledi. Arlı, “TOKİ kendi ruhsatını kendisi alıyor, iskanını da kendisi veriyor. Bodrum katlarının iskâna açılmaması için şifai olarak uyarılarımız oldu ancak dikkate alınmadı. Eğer bodrum katlarına iskân verilmeseydi 5 kişi hayatını kaybetmezdi” dedi.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2 ay önce uyarmış Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.