Samsun’da sel: 8 kişi can verdi

adminGüncel0 Yorum 184 Kez Okundu4 Temmuz 2012

Samsun'da sel: 8 kişi can verdi

Karadeniz’de son günlerdeki yoğun yağış bugün can aldı. 6 kişi selde boğularak can vermişti. Gelen son bilgilere göre ölü sayısı 8’e yükseldi. Hayatını kaybedenlerden 4’ü çocuk..

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

                     KARADENİZ SELE TESLİM

ÇOK SAYIDA EVİN BODRUM KATINI SU BASTI

SAMSUN’da gece yarısı şiddetini arttıran fırtına ve sağanak yağmur, yaşamı olumsuz etkiledi. Canik İlçesi ile köylerle irtibatını sağlayan yollar üzerinde bulunan köprülerin yıkılma tehlikesi nedeniyle ulaşım durduruldu. Polis, ırmak kenarında bulunan ve selden etkilenebilecek olan mahallelerde anons yaparak insanları uyardı. Valiliğin kriz merkezi oluşturduğu yağışın yüksek kesimlerden gelen sel suları araçları önüne katıp sürüklerken, özel bir hastane ile çok sayıda evin zemin ve bodrum katları sular altında kaldı.

EN ÇOK CANİK’TE ETKİLİ OLDU

Samsun’da gece yarısı şiddetini artıran fırtına ve aniden başlayan sağanak yağmur Canik İlçesi’nde etkili oldu. Yağış nedeniyle ilçe merkezinden geçen Mert Irmağı’nın suyu yükseldi. Irmak üzerindeki köprülerden bazıları yıkılma tehlikesi nedeniyle trafiğe kapatıldı. Cezaevi Mahallesi’ndeki köprü ise taşan sudan dolayı çökme tehlikesi geçirdi, kanalizasyonlar taştı, ilçe kerkezinde elektrikler kesildi. Polis ekipleri, ırmak kenarında bulunan mahallelerde anons yaparak halkı sele karşı uyardı. Özel bir hastanenin alt katı ile bodrum katı sular altında kaldı. İlçenin Hacıismail Mahallesi ile ulaşımı da kesildi. Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde ise dere sularının taşması sonucu çok sayıda ev sular altında kaldı. İnsanlar çatılara çıkarak uzun süre kurtarılmayı bekledi. Ancak iş makinalarının da bölgeye gitmekte güçlük çektiği belirtildi.

ŞEHİRLERARASI ULAŞIM AKSADI

Su taşkınları nedeniyle Samsun -Ordu tamamen ulaşıma kapatıldı. Samsun-Ankara karayolunda ise ulaşım kontrollü olarak verilmeye başlandı. Köylerdeki ekili arazilerde büyük zararlar meydana geldiği belirtilirken, fırtına nedeniyle ağaçlar yıkıldı. Park halindeki otomobiller sel sularına kapılıp sürüklendi. Tekkeköy İlçesi’nde de Kirazlık deresinin suları yükselince köprünün çökme ihtimali nedeniyle ulaşıma kapatıldı. Belediye ekipleri ile Sivil Savunma Arama ve Kurtarma ekipleride bölgede çalışmalara başladı. Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, kriz masası oluşturduklarını, arama ve kurtarma çalışmalarına başlandığını söyledi.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Samsun’da sel: 8 kişi can verdi Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.