Şenes Erzik: Hukuk ve futbol kuralları ayrıdır

adminSpor0 Yorum 236 Kez Okundu3 Temmuz 2012

Şenes Erzik: Hukuk ve futbol kuralları ayrıdır

Tarihi şike davasında kararların verilmesinin ardından gözler UEFA cephesine çevrildi. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve Asbaşkan İlhan Ekşioğlu hakkında şike yaptıkları gerekçesiyle alınan ceza kararları akıllara ‘UEFA, Fenerbahçe’ye ceza verir mi?’ sorusunu getirdi.

Akşam Gazetesi’nden İsmail Küçükkaya, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ile konu hakkında yaptığı söyleşiyi köşesine taşıdı.

İŞTE O YAZIDAN SATIRBAŞLARI

-Önce ‘O konulara hiç girmeyelim’ diyen Erzik, ben ısrar edince de ‘Futbolun işleyişi ile hukuki işleyiş farklıdır’ şeklinde önemli bir ayrıntının altını çizdi.

-Şenes Erzik, ‘Biz futbolun kendi kurallarına, kendi mekanizmalarına bakarak karar veririz’ diyerek, UEFA’nın kriz çıkartmayacağının sinyalini de verdi.

-UEFA’nın 2 numarasının, ‘F.Bahçe, dün itibarıyla Avrupa kupalarına katılabilecek bir pozisyonda’ söylemi de sarı-lacivertlileri iyice rahatlatacaktır.

-Mahkemenin kararı sonrası kafaları iyice karışan F.Bahçelilere bir müjdeli haber de ünlü futbol adamı Bıçakcı’dan geldi: Bu iş bitti, artık ceza gelmez

İşte Akşam Gazetesi’nde yer alan o yazının tamamı…

Söz vermiştim, Türkiye’nin dünya spor arenasındaki en önemli ismi Şenes Erzik’le görüştüm.

‘BiR YIL HAPiS ÇOK FAZLA’

Biz uçağa bindiğimizde, cep telefonlarımızı kapatırken mahkeme heyetinin kararı bekleniyordu. Henüz açıklanmamıştı. İndiğimiz anda kararın verilmiş olacağı belliydi. Üzerindeki uluslararası sorumluluğu düşününce Şenes Erzik’in yorum yapmasının ne kadar güç olacağı belliydi. Ama yine de bir ölçüde değerlendirme almak istedim. Sonuçta Erzik de aynı zamanda bir sporsever ve futbol adamı.

İnsani olarak şöyle bir cümlesi oldu: ‘İnşallah çıkar. Bir yıldır içeride. Koskaca bir yıl. Kolay mı? Çok fazla değil mi?’

HUKUK AYRI FUTBOL KURALLARI AYRI

‘Peki Aziz Yıldırım’a bir mahkumiyet kararı verilirse, tahliye edilse bile bu ne gibi sonuçlar doğurur?’ diye sordum.

‘O konulara hiç girmeyelim’ dedi. Kibarca ısrar ettim. Hukuki sonuç doğurmadan konuşmaya çok dikkat ettiği her halinden belliydi. ‘Futbolun işleyişi ile hukuki işleyiş farklıdır. Futbolda çok hızlı karar vermek, belli takvimlere göre hareket etmek zorundasınız. Biz futbolun kendi kurullarına, kurallarına, kendi mekanizmalarına bakarak karar veririz. Hukuki işleyişler ayrıdır.’

Bu aslında yeterince açıktı ve uzun zamandır tartışılan konulara ilişkin son derece önemli bir perspektifti. Yani ‘futbol ayrı yargı ayrı’ ilkesi geçerliydi.

FENERBAHÇE AVRUPA KUPALARINA KATILACAK

Son olarak ‘Bundan sonra ne olur?’ sorusu…

Erzik, Fenerbahçe’nin ‘Dün itibarıyla Avrupa kupasına katılabileceği bir pozisyonda’ olduğunu söyledi. UEFA müfettişinin verdiği rapora göre, bu kararın alındığı ortadaydı. Ancak bütün takımlar için geçerli olan diğer kriterlerin Fenerbahçe için de geçerli olduğunu vurguladı.

Erzik yol haritası için UEFA’nın Fenerbahçe’ye davet mektubu gönderdiği günü işaret etti. ‘Sizin gazetede çok güzel tercüme edilmişti. Televizyonda da onu örnek gösterdim’ dedi.

TÜRKİYE CEZA ALMAYACAK

F.Bahçe ile ilgili dosya UEFA’da duruyor. TFF geçen yıl Fenerbahçe’yi, bir yıl Avrupa’ya yollamadığı için çok doğru bir karar vermiş. Bu bir yaptırım. F.Bahçe de CAS’taki davayı çekerek bir başka yerinde hamle yapmış. Bu da iyi niyet gösterisi. Ayrıca Türkiye’de hukuk işliyor. Henüz nihai kararlar verilmiş değil. Bütün taraflar hassas biçimde hareket ediyor. Türkiye, milli takımlar düzeyinde bir ceza almadan bu badireyi atlattı.

Uçakta yanımızda Levent Bıçakcı da vardı. Karardan önce ve sonra konuştuk, ‘Bu iş bitti, artık ceza gelmez’ görüşünde.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Şenes Erzik: Hukuk ve futbol kuralları ayrıdır Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.