Sonbahar ekinoksu nedir? Google Sonbahar ekinoksu için doodle yaptı!

adminEğitim, Güncel0 Yorum 873 Kez Okundu23 Eylül 2015

Sonbahar ekinoksu nedir? Arama motoru devi Google Sonbahar ekinoksu için hareketli bir doolde hazırladı. Peki ekinoks nedir? Google Ana sayfasına giren milyonlarca kullanıcı Google’ın hazırladığı doodle ile karşılaştı. 23 Eylül tarihinde başlayan sonbahar ekinoksu gündüz ile gecenin eşit olma durumunu ifade etmektedir. Yılda 2 kez tekrarlanan ekinoks olayının tüm detaylarını haberimizden görebilirsiniz. İşte Google’ın sonbahar ekinoksu için hazırladığı o doodle ve ayrıntılı bilgiler.

Sonbahar ekinoksu nedir? Milyonlarca kullanıcı Google ana sayfasında sonbahar ekinoksu doodle’ı ile karşılaştı. Peki sonbahar ekinoksu nedir? Yılda iki kez tekrarlanan, gündüz ile gecenin eşit olduğu anlamına gelen ekinoks özel bir doodle hazırlanarak Google ana sayfasına taşındı. 23 Eylül tarihine dek gelen sonbaharın başlangıç günü olarak bilinen ekinoks hakkındaki tüm detayları sizler için haberimizde derledik. İşte Google’ın sonbahar ekinoksu için hazırladığı doodle ve detaylı bilgiler.

Ekinoks nedir?

Ekinoks, gökküresinde gök ekvataru ile tutulum düzleminin kesiştiği iki noktadan her birine denir. Yerin dönme ekseni tutulum düzlemi ile 23,5 derecelik bir eğim yaptığından, Güneşin yıllık hareketi sırasında, yılda iki kez gök ekvatoru ile tutulum düzlemi kesişir. Bunlardan biri Güneş Balıklar takımyıldızında olduğunda 21 Mart dolaylarında gerçekleşir. Öteki ise bundan tam 6 ay kadar sonra 23 Eylül tarihinde olur. Güneş bu tarihlerde iki kez tam olarak ufkun doğu noktasında doğar ve batı noktasında batar.

21 Martta gerçekleşene İlkbahar Ilımı yada Aries’in ilk noktası (Yaz Ekinoksu da denilir) adı verilir.

23 Eylüldekine ise Sonbahar Ilımı (Kış Ekinoksu) adı verilir.

Devamı:  http://www.yenisafak.com/diger/sonbahar-ekinoksu-nedir-google-sonbahar-ekinoksu-icin-doodle-yapti-2309037?p=1

Etiketler: , , , , , , ,

Sonbahar ekinoksu nedir? Google Sonbahar ekinoksu için doodle yaptı! Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.