Suriye’ye vermezsek iç pazara satarız

adminEkonomi0 Yorum 353 Kez Okundu29 Haziran 2012

Suriye'ye vermezsek iç pazara satarız

İSTANBUL
–  Suriye’nin yüzde 7’lik, 1 milyon kişinin yaşadığı Halep’in ise tamamının elektrik ihtiyacını karşılayan AKSA Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, şu ana kadar hükümetten “Elektrik verilmeyecek” diye kendilerine bir bildirimde bulunulmadığını söyledi. Kazancı, Suriye’ye satmamaları durumunda ise elektriği iç pazara satacaklarını dile getirdi.
Suriye ile yaşanan krizin ardından
Türkiye
, Suriye’ye verilen 250 megavat gücündeki yıllık elektrik ihracatını kesebileceğinin sinyallerini verdi.
Türkiye
ile Suriye arasındaki bu elektrik anlaşması 4 yıldır devam ediyor. İlk 3 yıl kamu tarafından karşılanan Suriye’nin elektrik ihtiyacı geçen yıl özelleşti. AKSA Enerji, Suriye’nin yıllık 250 megavat (2.5 milyar kilovat saat) elektrik ihracatını karşılıyor. Konuyla ilgili
Radikal
’in sorularını yanıtlayan AKSA Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Kazancı, insani amaçlı şimdilik anlaşmanın devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:
“Bizim sözleşmemiz uzun vadeli. Ancak iletim hatları yer yıl yenileniyor. İletim anlaşması TEİAŞ’ın elinde. Hükümet ‘elektriği iletmiyoruz’ dediğinde biz de elektriği gönderemeyiz. Bizim bir zararımız olmaz. İhracatımız vardı. İç pazara elektriği satarız. Burada insani bir durum var. Halep’te 1 milyon insanın buzdolapları bu elektrikle çalışıyor. Aydınlatma önemli değil ancak şu anda sıcaklık 45 derece. Klimalar çalışmaz. Halep başının çaresine bakmak zorunda kalır. Suriye’nin de toplam yüzde 7’lik enerjisine denk geliyor.” Aydınlatmadan daha çok soğutma için elektriğe ihtiyaçlarının olduğunu belirten Kazancı,
Başbakan Erdoğan
vermiyoruz dediğinde yapılacak hiç bir şey olmadığını Halep’in kendi başının çaresine bakmak zorunda kalacağını anlattı.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Suriye’ye vermezsek iç pazara satarız Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.