Sütteki Kanser Tehlikesi

adminGenel, Sağlık0 Yorum 279 Kez Okundu24 Ocak 2012

sut icen kiz kadinYaşamımızda önemli bir yeri olan ve gerçekten ciddi bir besin kaynağımız olan süt ile ilgili son zamanlarda doktorların söylediği “sütün içerdiği besinlerin kansere yol açma durumu olduğu” konusu, maalesef kafaları ciddi anlamda karıştırdı. Buna karşılık olarak bazı doktorların ise böyle bir endişeye kapılmamamız gerektiği hakkında açıklamalar yapsalar da maalesef an itibariyle ne yapılacağı hakkında herkes bilgisiz durumdadır.

Sizlere bugün bu konu hakkında bilgi vermek istiyor, süt neye göre alınmalı ve alırken neye dikkat etmeliyiz? Bu kanser tehlikesi her sütte mevcut mu? Bu gibi tüm merak ettiğiniz soruların işte cevapları…

Yaşamımıza başlamadan önce aldığımız ilk besin olan süt içeriğinde C vitamini ile birlikte demir dışında neredeyse tüm besin öğeleri mevcuttur. Böylesine zengin bir besin öğesi içeren sütü tüketmemek ise oldukça mantıksız bir durumdur. Tartışılmaz toplum için sağlığını koruma amacıyla önemli bir besin kaynağı olan süt içeriğinde kalsiyum ile fosfor başta olmasıyla beraber B grubu vitaminlerinden proteinlere, minerallere kadar çeşitli kaynaklar içermektedir.

– Öncelikle sütü alırken lütfen pastörize edilmiş ve sağlık kontrolü yapılmış sütleri tercih ediniz. Çünkü bu sütleri tercih etmeniz, sizin sağlığınız açısından kesinlikle önemlidir. Eğer ki pastörize edilmemiş ve sağlık kontrolü yapılmamış olan sütü tercih ederseniz, bu size kısa sürede hastalıklı bir birey olma yolunu da yanında getirecektir.

– Sütlerinizi kesinlikle pastörize edilmiş, özel kendine ait olan ambalajlı şeklinde olan bir biçimde alıp tüketiniz. Sokaklarda satılan çiğ sütler, sizlere hiçbir zaman yararlı olmayacaktır. Yarardan çok zarar getiren sütlerdir.

– UHT sütleri satın alırken ambalajlarında bir hasar olmamasına dikkat edin.

– Hiçbir zaman son kullanma tarihi geçmiş sütü tüketmeyin. Her zaman süt tüketimi için sütü satın alırken üretim tarihiyle beraber son kullanma tarihine kesinlikle bakmayı ihmal etmeyin.

– Pastörize sütü satın almanızla beraber kısa bir zaman diliminde buzdolabına koymalı ve orada korumalısınız.

– Derin donduruculardan sütleri uzak tutunuz. Ambalajında sütü korumanız daha bir etkili olacaktır. Belirli oda sıcaklığından uzak tutulmalı ve fazla bekletilmemelidir.

– Sütü satın almadan önce kesinlikle markanın da güvenilir olup olmadığını bilmelisiniz. Buna göre süt tüketiminizi de yapabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , ,

Sütteki Kanser Tehlikesi Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.