Suudi Arabistan’ın Türk alarmı

adminGüncel0 Yorum 212 Kez Okundu20 Mayıs 2012

Suudi Arabistan'ın Türk alarmı

Başlığa takılıp konunun istihbarat, casusluk ya da ülkeler arası güç mücadelesi olduğunu filan düşündüyseniz peşin peşin söyleyeyim yanıldınız. Konu umre…

Bugün Gazetesi’nden Adem Yavuz Arslan’ın haberine göre, özellikle de son yıllarda katlanarak artanTürkler’in umreye olan ilgisi…

Son on yılda Türkler’in umreye olan ilgisi tam 25 kat arttı.Daha iyi anlaşılması için detaylara inersek… 2001- 2002 yıllarında umreye giden Türkler’in toplamı 16 bin oldu. Fakat ilginç bir şekilde 2004 ve sonrasında her yıl birkaç kat arttı. Son yıllarda ise adeta patlama yaptı Türkler. 2011’de tam 410 bin Türk umreye gitti. Başka ülkelerde yaşayıp oradan gidenlerse bilinmiyor. 2012’ye ait projeksiyonsa 700 bin kişinin umreye gideceği yönünde. Fakat tur şirketlerine olan ilgiye bakılırsa bu rakamda aşılacak.

‘TÜRKLER BASTONU ATTI’

Gelelim başlıktaki Suud İstihbaratı meselesine. 2002 sonrası artış ve özellikle 2004 ile başlayan patlama üzerine Suud yönetimi meraklanmış. Adeta “Ne oldu bu Türkler’e, Türkiye’de ne değişti” diyerek araştırmaya başlamışlar.Hatta Suudi Arabistan’da yaşayan Türkler’e bu minvalde sorular da sormuşlar. Mekke’de yaşayanlardan dinlediğime göre bu konuda uzun süre araştırma yapmışlar ve sonunda ‘doğal seyir’ içinde bir artış olduğuna karar vermişler. Hatta gençlerin ilgisini anlatmak için de “Türkler bastonu attı” diyorlar. Peki gerçekten ne oldu da Türkler bir anda umreye bu kadar ilgi gösterdi?

Daha önce Başbakan Erdoğan ile resmi seyahat arasında, hızlandırılmış umre’ yapmıştım ama Mekke ve Medine’de geçirdiğim bir hafta çok öğretici oldu. Türkler’in ilgisinin temelde yatan birkaç nedeni var.

ARTIŞI NE TETİKLEDİ?

Öncelikle muhafazakar kesimlerin eğitim ve gelir seviyeleri yükseliyor. En önemlisi de umre ibadeti keşfediliyor. Önceleri sadece hacca gidilirdi ve bunu da belli bir zümre yapardı. Sonrasında ise hacda başlayan kota sistemiyle her isteyen istediği sene bu ibadeti yapamaz hale geldi. Bu da umreyi tetikleyen nedenlerden. Fakat bir haftanın sonunda gerek şahsi tecrübelerim gerek umreci Türkler’den dinlediklerim üzerine diyebilirim ki esas faktör umrenin verdiğimanevi doyum.

DAHA BÜYÜK OTELLER İNŞAA EDİLİYOR

Bu noktada şunu da kayda geçmekte fayda var.Kutsal Topraklar’a gitmeden önce “Ne oluyor bu adamlara 3 kez 5 kez hacca, umreye gidiyor? Birine yardım etsinler daha iyi” diyordum. Ama gittikten sonra gördüm ki Mekke ve Medine’nin ayrı bir etkileyiciliği var. Suudlar hac ve umreye olan ilgiden sonra kapsamlı bir yenileme projesini hayata geçirmişler. Hem Medine hem Mekke’de geniş çaplı yıkımlar var.Kabe ve Ravza’nın etrafındaki oteller yıkılıyor. Gerçi bu yıkım yeni alan açmak için değil.Daha büyük ve daha kaliteli otel yapacaklar. Arada yeşil alan da olacak ama genel itibariyle her şey daha çok misafire göre planlanmış.Umrecilerin yaşının düşmesi, eğitimli ve paralı kişilerin gelmesi de yenilenmeyi etkilemiş.

Umreye olan bu ilgi tur şirketlerinde de patlamaya neden oldu. Bugün 150 civarında şirket umre için yetkili.

Ben de tavsiye üzerine Nüans Tur ile gittim. Nüans bir çok özelliği ile diğer şirketlerden ayrılıyor. Çünkü 3 umre birden yaptırıyorlar. Ayrıca işinin uzmanı rehberleri sohbetlerle, bilgilendirme toplantılarıyla yapılan ibadetin ruhunu çok güzel anlatıyorlar. Birçok rehber ‘Kâbe’de şunu yapın, Medine’de bunu yapın’ tarzı genel şeyler söylerken Nüans’ın ekibi attığınız her adımda işin özüne iniyorlar. Özellikle de başrehber Osman Korkmaz’ın Arafat ve Hudeybiye duaları büyük ilgi görüyor. Arafat’ta Korkmaz’ı dinlerken ‘Bu hocaya programyaptırsak reytingleri toplarız’ diye düşünmüşlüğümbile var.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Suudi Arabistan’ın Türk alarmı Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.