‘Tarım makinaları desteği başlıyor’

adminEkonomi0 Yorum 273 Kez Okundu31 Mayıs 2012

'Tarım makinaları desteği başlıyor'

Adana’nın İmamoğlu ilçesinde Çukurova Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla yapılan İmamoğlu Ziraat Odası Toprak Tahlil Laboratuvarı’nın açılışını yapan Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de yılda 10 milyar liraya yakın paranın, yanlış ve yetersiz gübre kullanımından kaynaklı israf edildiğini söyledi.

Bu israfın önlenmesi için toprak tahlilinin çok önemli olduğunu anlatan Bayraktar, bu nedenle odalar bünyesinde laboratuvar açılmasının çok önemli olduğunu kaydetti.

Bayraktar, çiftçinin gayri safi milli hasılaya katkısını da daha fazla artırmaya çalıştıklarını belirterek, ”Hedefimiz 2023 yılında 150 milyar dolarlık bir tarımsal hasılayı, gayri safi milli hasılaya kazandırmak. Bu Türk çiftçisini ve ülkemizi zengin edecektir” dedi.

Bayraktar, bir gazetecinin, ”Tarım makinelerine verilen desteklerin açıklanmadığını” söylemesi üzerine, ”Bu konuyu sayın Bakan (Zafer Çağlayan) ile görüştük. Bugün veya yarın imzadan çıkıyor. Makine destekleri başlayacak” dedi.

Şemsi Bayraktar ayrıca, pamuk fiyatlarının düştüğünü ve bunun da ekimleri yüzde 40 civarında azaltacağını sözlerine ekledi.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

‘Tarım makinaları desteği başlıyor’ Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.