Topbaş: İstanbul’a yakışır

adminSpor0 Yorum 123 Kez Okundu24 Mayıs 2012

Topbaş: İstanbul'a yakışır

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şu anda 2020 Olimpiyat Oyunları için İstanbul, Tokyo ve Madrid’in aday şehir haline geldiğini, 7 Ekim 2013 tarihinde de karar verileceğini belirterek, ”Uzun yıllardan beri İstanbul’un olimpiyatlara aday olma konusunda attığı adımlar somut bir sonuca geldi. İnşallah adaylığı da tescillenir” dedi.

Topbaş, belediye binasında, basın mensuplarının İstanbul’un 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığına ilişkin sorularını yanıtladı.

Dün gece Kanada ile telefon görüşmesi yaptığını, buraya İstanbul’u temsilen giden Olimpiyat Tertipleme Komitesi yetkililerine özellikle teşekkür ettiğini kaydeden Topbaş, ”Hidayet Türkoğlu destek vermek adına gitmişlerdi, kendisiyle de dün gece bir telefon görüşmesi yaptım. Gerçekten bizim için yeni ve çok önemli bir süreç başladı. Bu süreci iyi değerlendireceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

”Şu anda İstanbul, Tokyo ve Madrid aday şehir haline geldi. Önümüzde yeni bir süreç var. İnşallah, 7 Ekim 2013 tarihinde de karar verilecek” diye konuşan Topbaş, şunları kaydetti:

”Uzun yıllardan beri İstanbul’un olimpiyatlara aday olma konusundaki attığı adımlar somut bir sonuca geldi. İnşallah adaylığı da tescillenir. Böylece iki kıtanın buluştuğu, gerçekten bir buluşma kenti olan bu şehirden, bütün sporcular bir araya gelerek dünyaya buradan barış mesajını sporun centilmenlik duygularını, kardeşlik ve sevgiyi dünyaya yansıtırız.”

Kendisinin belediye başkanlığı dönemimde böyle bir kararın verilmiş olmasının çok önemli ve gurur verici olduğunu ifade eden Topbaş, ”Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. İstanbullular’a, ulusumuza hayırlı olsun. Sayın Başbakanımız’ın, bir başbakan, bir hükümet lideri olarak bu konunun arkasında olmasını açık beyan etmesi ki bu dünyada bu güne kadar hiçbir ülke tarafından deklare edilmemişti. Büyük bir güçtür. Bundan dolayı sayın Başbakanımız’a özellikle teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yurt dışı seyahatlerinde, İstanbul’a gelen yabancı konukların ve yöneticilerin de İstanbul’a olan hayranlıklarını ve gelişmesindeki başarıyı takdir ettiklerini gördüklerini dile getiren Topbaş, bu yeni süreçte İstanbul’u şanslı olarak gördüğünü söyledi.

“İSTANBUL’A YAKIŞIR”

Diğer adaylardan Tokyo’nun daha önce olimpiyat yapılmış bir şehir olduğunu hatırlatan Topbaş, şunları söyledi:

”Yaptığımız ciddi anlamda altyapı ve ulaşım sistemleriyle ilgili önümüze koyduğumuz hedefleri dikkate aldığımız zaman, 2020’ye varıldığında İstanbul’da ulaşım problemi hemen hemen bitmiş noktaya gelecek. Hele olimpiyat yapılması düşünülen bölgelerle ilgili iletişim ve ulaşım noktasında hiçbir sorun olmayacak.

Mevcut spor alanlarımız büyük ölçekte olimpiyatlar için ev sahipliği yapabilecek nitelikte, çok fazla ciddi bir yatırım gerekmeyecek. Sadece belki sporcuların kalacağı Olimpiyat Köyü’nü dizayn etmemiz gerekecek. Yani hazırlıklar açısından baktığımızda İstanbul’u daha şanslı görmekteyim. Neticede karar vericiler, başka kriterleri de dikkate alacaktır. Burada İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak hükümetimizin ve diğer sivil toplum kuruluşlarının özellikle yapacağı destekler önemlidir. İstanbul’un, böyle bir sportif müsabakalara, olimpiyatlara ev sahipliği yapması, ‘yakışır’ diyorum. İnşallah sonucu da birlikte alacağız ve mutluluğu birlikte yaşayacağız.”

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Topbaş: İstanbul’a yakışır Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.