Trabzon Baro’sundan TFF’ye sert tepki

adminSpor0 Yorum 172 Kez Okundu19 Mart 2012

 Trabzon Baro'sundan TFF'ye sert tepki

Futbol Federasyon yönetimi ve hukuk kurullarının Türk futbolundaki şüphe ve şaibe iddialarını araştırıp derhal karara bağlaması gerektiğini belirten Trabzon Baro Başkanı Avukat Mehmet Şentürk, iddiaların ciddi bir şekilde ele alınması, konunun tarafsız ve bağımsız ve şüphe uyandırmayan kişilerce araştırılması gerektiğini söyledi.

” TFF HALA SÜRECİ SONLANDIRAMAMIŞTIR”

Trabzon Barosu’nun Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) gönderdiği suç duyurusuna hiçbir cevap gelmediğini belirten Şentürk, “Kamuoyunda bilindiği üzere Türk Futbolunun yaşadığı olağanüstü dönem halen daha devam etmektedir. Sporun bir ülkede sevgi, barış ve kardeşlik duygularını pekiştirmesi gerekirken Türk Futbolu için aynı şeyleri söyleme imkanı kalmamıştır. Daha şike soruşturması ortaya çıkmamışken Süper Ligimizin 2010-2011 sezonunun ikinci yarısından itibaren ayyuka çıkan, yazılı ve görsel medyada yer alan ‘etik dışı ve suç sayılabilecek olaylar’ hakkında Trabzon Baro Başkanlığı olarak 07.06.2011 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonuna şikayet başvurusunda bulunulmuştur. Türkiye Futbol Federasyonu bu başvurumuza bugüne kadar herhangi bir cevap vermemiştir. Baromuzun bu başvurusundan sonra 03.07.2011 tarihinde İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen şike soruşturması açığa çıkmıştır. Savcılıkça yapılan bu soruşturma Trabzon Barosu’nun ve Trabzonspor camiasının şüphelerinde ne kadar haklı olduğunu göstermiştir. Savcılıkça yürütülen soruşturmada gizlilik kararı varken, henüz delillerin tamamı ortaya çıkmamışken, UEFA çok kısa sürede yaptığı bir inceleme sonucunda Şampiyonlar Ligine katılacak takım hakkında kanaat edinerek karar verebilirken, Türkiye Futbol Federasyonu’nun ilgili kurulları her şey ortada iken, halen daha süreci sonuçlandıramamış ve karar verememiştir” dedi.

“TAHKİM KURULUNA YENİ ATAMALAR YAPILMALIDIR”

Bir önceki Federasyon Başkanı ve yönetiminin süreci uzattığı, şike ile suçlanan takımların alabileceği cezaları hafifletmeye çalıştığını söyleyen Şentürk, “Yeni seçilen Yıldırım Demirören başkanlığındaki federasyonun özellikle de Tahkim Kurulu’na yaptığı atamalar baromuzca manidar bulunmuştur. Tahkim Kurulu başkanlığına atanan kişinin daha önce kamuoyuna yansıyan açıklamaları ihsas-ı rey niteliğindedir. Sadece bir dernek olan, diğer sivil toplum kuruluşlarından bir farkı olmayan fakat kamuoyuna spor hukukunun Türkiye’deki tek otoritesi imiş gibi sunulan Spor Hukuku Enstitüsü İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan Şike Davası dosyası hazırlık aşamasında iken 15.09.2011 tarihinde mütalaa vermiştir. Adı geçen enstitü dava ile ilgili görüşünü bu mütalaa ile açıkça beyan etmiştir. Evrensel Hukuk kuralları, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 36. maddesi ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 22. maddesi ortada iken konu ile ilgili görüşünü açıkça beyan eden Spor Hukuku Enstitüsünden Tahkim Kurulu’na başkan, bir asil üye ve bir yedek üye atanması yanlıştır. Yine aynı enstitünün iki üyesi yürütülen soruşturmada şüpheli konumunda, bir üyesi Fenerbahçe Kulübü’nün avukatı konumundadır. Bu nedenle TFF Tahkim Kurulu’na yapılan atamaları doğru bulmuyoruz. Böylesine hassas bir dönemde aynı enstitüden yapılan atamalar kamuoyunda ve bizlerde bir takım şüpheler uyandırmaktadır. Bu nedenle söz konusu kişilerin Tahkim Kurulundaki görevlerinden çekilmeleri veya TFF tarafından yeni atamalar yapılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“TÜRK FUTBOLUNDAKİ SİS BULUTU DAĞILMAMIŞTIR”

Türk futbolundaki sis bulutunun dağılmadığını kaydeden Şentürk, sözlerini şöyle tamamladı:

“Gerek önceki, gerekse şimdiki dönem Federasyon yönetimi ve hukuk kurullarının Türk futbolundaki şüphe ve şaibe iddialarını araştırıp derhal karara bağlaması gerekirken kamuoyunu tatmin etmeyen açıklama, tutum ve davranışlar içinde olmaları kabul edilemez. Ortada açıklığa kavuşturulmamış, sonuçlandırılmamış çok ciddi iddialar mevcuttur. Yapılacak olan da çok açıktır. İddiaların ciddi bir şekilde ele alınması, konunun tarafsız ve bağımsız ve şüphe uyandırmayan kişilerce araştırılması, tüm yönleri ile gerçeklerin ortaya konması ve bunun savsaklanmadan derhal yapılmasıdır. Ne yazık ki bu güne kadar atılan adımlar tatmin edici değildir. Türk Futbolundaki sis bulutu dağılmamıştır”.

 

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Trabzon Baro’sundan TFF’ye sert tepki Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.