Tuğluk: Öcalan’la yapılan protokol açıklansın-Video

adminGüncel0 Yorum 94 Kez Okundu17 Temmuz 2012

Tuğluk: Öcalan'la yapılan protokol açıklansın-Video

KCK soruşturması kapsamında tutuklanan 36 avukatın yargılandığı 2. KCK Davası’nın bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülen ilk duruşmasına katılan BDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk çıkışta açıklama yaptı.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

“AVUKATLARIN YAPTIĞI HERŞEYDEN DEVLETİN BİLGİSİ VAR”

Tuğluk, “Burada bulunan avukatlar sadece Sayın Öcalan’ın avukatlığını yaptıkları için cezalandırılıyorlar. Sayın Abdullah Öcalan’ın avukatlarının yaptığı her şeyden devletin bilgisi vardır. Dolayısıyla eğer bir yargılama olacaksa buyursun o devlet yetkilileri ve yanındaki görevliler de yargılansınlar” dedi.

“PROTOKOLLER KAMUOYUNA AÇIKLANSIN”

KCK davasının Kürt sorunuyla doğrudan bağlantılı olduğunu söyleyerek, “Bugünkü duruşmada da diğer KCK duruşmalarında olduğu gibi anadilde savunma yapma hakkı yargılanan avukat arkadaşlarımız tarafından dile getirildi. Fakat mahkeme bu talebi kabul etmedi. Bugün anadilde savunma hakkını reddeden karar ile bir kez daha Türkiye demokrasisi kaybetti. Soruyoruz peki, Sayın Öcalan’la bu sorunun diyalogla çözümü için siz görüşmeler yaptınız, ortaya protokoller çıktı ve bu protokoller çerçevesinde, Sayın Öcalan’ın kendisi de ifade etti, ‘Artık bir diyalogtan müzakere sürecine geçtik’ dedi. O zaman neden bu protokollerin gereğini yapmıyorsunuz, neden bu protokollerin içeriğini topluma, halka açıklamıyorsunuz? Buradan devlete çağrım şudur, bu protokollerin içeriğini kamuoyuna açıklayın. Kamuoyuna açıklanması gereken bir diğer nokta da görüşmeler bir süre devam ederken, neden, hangi gerekçeyle kesildi, kim kesti? Ben de Sayın Öcalan’ın avukatlığını yaptım. 99 yılından 2005 yılına kadar kendisini ziyaret ettiğim her görüşmesinde, halkların kardeşliğinden, barıştan, bu sorunun diyalogla çözülmesinden bahsetmiştir. Bunun için çaba harcayacağını ifade etmiştir. Şimdi İmralı’yı tecrite alarak, mahkum edilmek istenen barıştır, çözümdür. Sayın Öcalan, Kürt meselesinde temel aktördür, öznedir ve Kürt sorununun çözümünü Sayın Öcalan’dan ayrı ele almak, PKK’dan ayrı ele almak çok büyük bir yanlıştır. Kiminle savaş yapılıyorsa, barış da onunla yapılır” diye konuştu.

“KÜRTLERİN KAYBEDECEK BİR ŞEYİ YOKTUR”

Tuğluk, KCK dosyalarının kendileri açısından hiçbir meşruiyeti olmadığını söyleyerek, “Tamamen siyasi davalardır, Kürtlere yönelik soykırımdır, Kürtleri iradesizleştirme oyunudur, siyaset yapamaz hale getirmektir, Kürtlere diz çöktürme operasyonudur. Dolayısıyla 8 bin kişinin tutuklanmasını başka bir şeyle izah edemeyiz. Kürtlerin kaybedecek bir şeyi yoktur. En çok kaybedecek olan Türkiye olacaktır. Biz bunun böyle olmasını istemiyoruz” dedi.

Etiketler: , , , , ,

Tuğluk: Öcalan’la yapılan protokol açıklansın-Video Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.