Tüketici Güven Endeksi Yüzde 2.9 Arttı

adminEkonomi0 Yorum 777 Kez Okundu29 Temmuz 2013

Tüketici güven endeksi, temmuz ayında geçen aya göre yüzde 2,9 oranında arttı.

Tüketici güven endeksi, temmuz ayında geçen aya göre yüzde 2,9 oranında arttı. Haziran ayında 76,2 olan endeks temmuz ayında 78,5 değerine yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksini yayımladı. Endeks, temmuz ayında geçen aya göre yüzde 2,9 oranında arttı. Haziran ayında 76,2 olan endeks temmuz ayında 78,5 değerine yükseldi.

Tasarruf etme ihtimali arttı

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi geçen aya göre yüzde 8,7 oranında arttı. Haziran ayında 26,4 olan endeks, temmuz ayında 28,7 değerine yükseldi. Bu yükseliş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin geçen aya göre arttığını gösteriyor.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 3 arttı

Haziran ayında 102 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi geçen aya göre yüzde 3 oranında artarak, temmuz ayında 105,1 değerine yükseldi. Bu yükseliş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının geçen aya göre arttığını gösteriyor.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi arttı

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi de geçen aya göre yüzde 2 oranında arttı. Haziran ayında 92,4 olan endeks değeri temmuzda 94,3 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 2 arttı

Haziran ayında 84,1 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi geçen aya göre yüzde 2 oranında artarak, temmuz ayında 85,7 değerine yükseldi. Bu artış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki düşüşten kaynaklandı.

Tüketici güven endeksi nasıl hesaplanıyor?

Tüketici güven endeksi hesaplanırken, aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin kişisel Mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülüyor ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ve tasarruflarına ilişkin eğilimleri saptanıyor.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilirken, endeksin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor

Etiketler: , , ,

Tüketici Güven Endeksi Yüzde 2.9 Arttı Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.