Türkiye’nin ilk nükleer santrali

adminGüncel0 Yorum 110 Kez Okundu24 Temmuz 2012

Türkiye'nin ilk nükleer santrali

Türkiye’nin en büyük projeleri arasında yer alan Akkuyu NGS projesinde, santralin mimari yapısı ve projedeki tüm detaylar birebir gerçekçi olarak modellenerek 3 boyutlu tasarım haline getirildi. Buna göre, Mersin’in Gülnar İlçesi, Büyükeceli Beldesi’nde yapılacak santral, denize sıfır olarak inşa edilecek ve toplam alanı 2 futbol sahası büyüklüğünde olacak.

KARE KARE PROJENİN İLK FOTOĞRAFLARI

4 REAKTÖR OLACAK

Habertürk’ün haberine göre, 9 şiddetinde depreme dayanıklı olarak inşa edilecek santralde yan yana ve her biri 1.200 megavat (MW) kurulu gücünde 4 reaktör yer alacak. Santrale soğutma suyu direk denizden alınıp nükleer santrali soğutacak ve yine aynı şekilde denize akıtılacak. Soğutma denizden yapılacağı için soğutma kuleleri yer almayacak.
Santral bilimsel bir araştırma binası görünümünde olacak. Santral devreye girdiğinde çalışanlar özel bir giysi giymeyecek. Beyaz bir önlük ve dozimetreile santralde dolaşabilecek.

TÜRK MİMARİSİ YANSITILMIŞ

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürü Alexander Superfin, 3 boyutlu animasyonun gerçek görüntüye çok yakın olduğunu söyledi.
Yan yana 4 üniteden oluşacak santralin reaktör bölümünün üstündeki çatının yarım küre şeklinde olduğunu anlatan Superfin, bunun da projenin özelliklerinden biri olduğunu kaydetti. Superfin, reaktörün Türk mimarisinin özelliklerini de yansıtacağını ifade etti.

MALİYET YERLİ MALZEMEYLE 20 MİLYARIN ALTINA DÜŞER

Superfin, projenin ilk maliyetinin 20 milyar dolar olarak tespit edildiğini, fakat maliyetin düşürülmesi için yeni uygulamalar ve metotlar geliştirildiğini ifade etti.
Genel Müdür Superfin, ”Biz projeye daha detaylı bakmaya başladığımızda gördük ki bazı teçhizat ve malzemeler Türk üreticilerden alındığı zaman bu maliyeti düşürebiliriz. Ayrıca ulaşım ve benzeri şeyleri de minimize edebiliriz, optimize edebiliriz. İnşaat sürecini, teknoloji sürecini doğru bir şekilde kurarsak bu da maliyetin düşürülmesini etkiler’‘ diye konuştu.
”Türkiye 2’inci ve 3’üncü nükleer santralleri de inşa etmeyi planlıyor, şirket bu süreçte de yer almak ister mi?” şeklindeki soru üzerine Alexander Superfin, ”Türk hükümeti Rusya’ya yardım için başvurursa seve seve bu süreçte yer almak isteriz” yanıtını verdi.

Etiketler: , , , , ,

Türkiye’nin ilk nükleer santrali Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.