Türkmenlerin kutsal dağına Kürt bayrağı

adminGüncel0 Yorum 155 Kez Okundu27 Kasım 2012

Bağdat-Kerkük ve Bağdat-Selahaddin illerinin kesişme noktası konumunda yer alan Tuzhurmatu İlçesi merkezi Irak güçleri ile Kürt peşmerge güçlerinin çemberinde kaldı.

BÖLGEDE GERİLİM TIRMANIYOR

Başbakan Maliki’nin ilçenin Bağdat ve Selahaddin yönlerine askeri güç yerleştirmesi ardından bölgedeki gerilim giderek arttı. Maliki’nin bu tutumuna karşın Erbil yönetimi Tuzhurmatu İlçesi’nin Kerkük yönüne Peşmerge gücü konuşlandırdı. Yüzlerce peşmerge gücü tank, top ve zırhlı araçlarla donatılmış halde Tuzhurmatu-Kerkük tarafına yerleştirildi. Tuzhurmatu sakinleri gelişmeleri Maliki’nin istikrarsızlığı olarak nitelendirirken, bu girişim ardından Peşmerge gücünün bölgede daha da kendini hissettirir hale geldiğini söyyledi.

O DAĞ TÜRKMENLER İÇİN KUTSAL

Bölgeye giren Peşmergeler Tuzhurmatu İlçesi’nin doğusundaki, Türkmenler için kutsal kabul edilen Mursa Ali Dağı’na boya ile Kürt bayrağını çizdi. Mursa Ali Dağı zirvesinde bulunan Mursa Ali makamına 2003 yılında Kürt silahlı güçler tarafından saldırı yapıldığı, bunun üzerine Tuzhurmatulular ile bölgedeki Kürt grupları arasında silahlı çatışmalar çıktığı belirtildi. O dönemdeki çatışmada 5’i Türkmen 8 kişi öldü.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Türkmenlerin kutsal dağına Kürt bayrağı Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.