YÖK LYS’de baraj puanını 15 puan indiriyor

adminGüncel0 Yorum 141 Kez Okundu24 Temmuz 2012

YÖK LYS'de baraj puanını 15 puan indiriyor

YÖK, Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) barajı geçen öğrenci sayısındaki düşüş nedeniyle üniversite kontenjanlarının boş kalacağı endişesi üzerine harekete geçti.

YÖK, LYS’de, tercih yapmak için gerekli olan 180 baraj puanını 165’e düşürmeyi gündemine aldı. Baraj puanının düşmesiyle üniversitelerde boş kontenjan kalmayacak. Sınavı geçerli sayılan yaklaşık 2 milyon genci ilgilendiren çözüm, önümüzdeki günlerde toplanacak YÖK Genel Kurulu’nda değerlendirilecek.

BARAJ ALTINDA KALDI

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) üniversiteye giriş için ikinci basamak Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarını açıklamasıyla çok sayıda öğrencinin 180 barajının altında kaldığı ortaya çıktı. Bu düşüşün nedenleri eğitim uzmanlarınca tartışılırken, “Puanların yanlış hesaplandığı” iddialarını da gündeme getirdi. Üniversite sınav sonuçlarını YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’ya sunan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, bu durumun geçen yıl uygulanan katsayı hesabının kaldırılmasından kaynaklandığını belirterek, bu nedenle çok sayıda kontenjan açığının ortaya çıkacağını bildirdi. Geçen yıllara göre katsayılar 0.15’e çarpılırken bu sene tüm öğrencilerinki 0.12 ile çarpıldı. Böylelikle genelde adayların puanında yaklaşık 15 puanlık düşüş meydana geldi.

BARAJ DÜŞMELİ

YÖK Başkanı Prof. Çetinsaya, önümüzdeki günlerde genel kurulu toplayarak baraj puanının 180’den 165’e indirilmesini gündeme alacak. Böylece, üniversiteye girişte baraj 165’e indirilecek ve üniversitelerin boş kontenjanları öğrenciyle dolacak.

KATSAYI FARKI

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, geçen yıla kadar adayların netlerinin 0.15 katsayılı puanlarla hesaplandığını ancak bu yıl 0.12 ile hesaplandığını hatırlatarak, “Toplam puan 575 iken 560’a düştü. Yani puanlarda diğer etkilerden bağımsız olarak 15 puan geriledi. Bu çerçevede YÖK’ün tercihte taban puanlarını 180 yerine 165’e çekmesi son derece rasyonel olacaktır. Böylelikle üniversitelerin boş kontenjan sorunu bitecek” dedi.
Prof. Dr. Çavuşoğlu, mevcut durumda, Matematik- Fen Bilimleri alanında sınava giren adayların 260 bini yani bu alanda sınava giren adayların yaklaşık yarısının barajı geçemediğini kaydetti. Çavuşoğlu, Türkçe- Matematik alanında 382 bini ve Türkçe- Sosyal alanında da 325 bin adayın 180 barajını geçemediğini vurguladı.

Etiketler: , , , , ,

YÖK LYS’de baraj puanını 15 puan indiriyor Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.