Yüz naklini SGK karşılayacak

adminSağlık0 Yorum 294 Kez Okundu26 Ocak 2012

yuz nakli amaliyat faceÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz günlerde ilk kez yüz nakli uygulamasının gerçekleştirildiğini hatırlatarak, şunları söyledi

“Mevcut Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki durum yüz naklini karşılamıyorsa fiyatlandırma komisyonu var. Bu komisyonda, bu konular ele alınıyor. Bunları, orada değerlendirmemiz gerekiyor ama estetik amaçlı değilse bu konuya müspet baktığımızı ifade edebilirim. Bu konuyu ilgili komisyonda ele alıp değerlendiririz ve buna bir çözüm bulmamız gerekir inancı içerisindeyim ama yapılanlar estetik amaçlı ise bunlar sağlık uygulama tebliği dışındaki uygulamalar.”
SGK Başkanı: İlk toplantıda gündemimizde

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, “SGK başkanlığında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Maliye, Kalkınma ve Sağlık Bakanlıkları ile Hazine’den temsilcilerin katılacağı ilk toplantıda yüz, kol ve bacak nakli konularında fiyatlandırma çalışmalarını görüşeceğiz” dedi.

Acar, SGK olarak estetik içermeyen, karaciğer, böbrek, akciğer gibi organların nakillerini karşıladıklarını hatırlattı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ndeki gerçekleştirilen yüz ve kol nakillerinin ardından, bu alanda bir çalışma yapılması ihtiyacının doğduğuna değinen Acar, şunları söyledi:
“SGK başkanlığında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Hazine’den temsilcilerin katılacağı ilk toplantıda yüz, kol ve bacak nakli konularında fiyatlandırma çalışmalarını görüşeceğiz. Çünkü bunlar estetik amacıyla yapılan operasyonlar değil. Gerçekten mağdur bir hastamız var. Bu hastamızın mağduriyetini ortadan kaldıracak bir de operasyonumuz var. Dolayısıyla SGK olarak bu işe duyarsız kalmamız mümkün değil. İlk toplantıda değerlendiririz.”

SGK olarak daha önce kol ve bacak protezi ödemelerini yaptıklarını anlatan Fatih Acar, nakille ilgili fiyatlandırma çalışmaları sonrasında ödemelerin yapılabileceğini bildirdi.
Fiyatların ne şekilde olacağı konusunda henüz net bir bilgi olmadığını vurgulayan Acar, “Fiyatlandırma Komisyonu’nda teknik ekipler bir değerlendirme yaparlar, bir nakil işleminin maliyeti nedir, ne kadarı ödenmesi gerekir, bunlar konusunda işlem yapılır. Tamamını da ödeyebiliriz. Örneğin karaciğer, akciğer nakillerinde tamamını ödüyoruz” diye konuştu.

Kalp hastalarının nakle kadar hastanede kalmak zorunda olduklarına işaret eden Acar, bu hastaların, verilen kalp destek cihazıyla bu süreyi evlerinde geçirmelerini sağladıklarını açıkladı. Acar, yapay kalp nakliyle ilgili ödemeleri de kurum olarak karşıladıklarını belirtti.

SGK’nın süreç içinde önemli açılımlar gerçekleştirdiğini vurgulayan Acar, “Ekonomik durumu iyi olmayan birçok hastamız var. Amacımız, insanlarımıza vatandaşlarımıza yardımcı olabilmek, parasal anlamda ödeme durumu olmayan insanlarımızın bu sorunlarını ortadan kaldırmak. Bunlar önemli açılımlar” dedi.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yüz naklini SGK karşılayacak Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.